בס"ד
    12:51:44     28/05/2013     
  
 

 
   
   
   
   
   
   
   
             

 
להיט חדש

 

 

 
   
     
     
     
 

דף הבית >> הדילמה - "פצצה או הפצצה"
 

בס"ד.

סקירה בטחונית בהשקפה יהודית

 

 

מאת: הרב אבישי אפרגון – ראש ישיבת חב"ד כפר סבא.

(שירת בצה"ל בתפקיד מסווג).

 

הדילמה הבטחונית הקריטית – "פצצה או הפצצה" – הדרך של עם ישראל: "הפצה"!


במשך השנה האחרונה שמענו פעמים רבות, מפי שר הבטחון ומפי גורמי בטחון בכירים נוספים, את האמירה הנחרצת כי הטיפול באיום האיראני הולך ומגיע לצומת דרכים קריטית אשר תותיר בפני ישראל רק שתי אפשרויות:

א. השלמה עם איראן בעלת יכולת גרעינית – אפשרות זו מכונה - "פצצה".

ב. מתקפה צבאית על מתקני הגרעין באיראן (בסיוע אמריקני אם הדבר יתאפשר) – אפשרות זו מכונה - "הפצצה".


ובקיצור, הדילמה היא – "פצצה" או "הפצצה".


ישנם החולקים על הצגת הדילמה באופן הנ"ל. חלקם טוענים כי השהיית המתקפה הצבאית, אין פירושה בהכרח השלמה עם איראן גרעינית, וזאת משום שישנו עדיין די זמן על מנת להפעיל על איראן לחץ דיפלומטי כבד, סנקציות כלכליות חמורות ולוחמה חשאית, אשר יכולים להביא את ההנהגה האיראנית לוותר על חלום הפצצה הגרעינית.


ישנה גם סבירות לא מבוטלת לכך שהעם האיראני יפעל בעצמו לשינוי המשטר, כפי שעשו עמים נוספים באזורנו, אשר הצליחו להפיל את משטרי הרשע והרודנות אשר שלטו בהם ביד ברזל. הפגנות איראניות נרחבות, שכללו מיליוני אזרחים, כבר התרחשו באיראן לאחר הבחירות הקודמות (לפני כארבע שנים), וישנו סיכוי ממשי שבבחירות הקרובות – עוד כחמישה חודשים – יבוא המצב הכלכלי הקשה לידי ביטוי, ההמונים יצאו שוב לרחובות, באופן נחוש יותר מאשר בפעם הקודמת, ויביאו לשינוי המשטר.


מיליארדי שקלים בהכנות לתקיפה באיראן

בימים האחרונים עלה לדיון ציבורי היקף ההשקעות הגדול המוקדש לשם יצירת היכולות הנדרשות מול האיום האיראני. אין ספק כי אלו השקעות נכבדות ביותר.

במסגרת ההשקעות הללו נכללים אמצעים הגנתיים והתקפיים רבים, חלקם חסויים וחלקם גלויים.


יכולות הגנתיות

בתחום היכולות ההגנתיות הגלויות מדובר בעיקר על השקעות עתק בפרויקטים של הגנה מפני ירי טילים ורקטות – מערכות ה"חץ2" (סוללה חדשה, שלישית במספר, כבר נכנסה לשירות השנה), פיתוח ה"חץ3" (אשר יכנס לשירות בעוד כשנה וחצי-שנתיים, ותהיה לו יכולת ליירט טילים במרחק של מאות ק"מ), פיתוח ה"שרביט קסמים" (מערכת שנועדה ליירוט רקטות לטווח בינוני/ארוך וכן ליירוט טילי שיוט), ייצור סוללות וטילי ירוט רבים של מערכת "כיפת ברזל", ושדרוג מקיף של סוללות טילי ה"פטריוט". כמו כן מוקדשת תשומת לב רבה לחיזוק ההגנה הפאסיבית, באמצעות הרחבת היכולות של פיקוד העורף, וכן בנייה בהיקף נרחב (שכבר החלה) של מתקני תשתית ומתקנים חיוניים ממוגנים, וכן של מתקנים "מוכפלים" (דהיינו מתקנים שנבנים כגיבוי וכתחליף למקרה שמתקני תשתית אחרים ינזקו). משאבים רבים מוקצבים גם להגנה מפני לוחמת סייבר (לאיראן יכולת התקפית לא מבוטלת בתחום זה).


יכולות התקפיות

בתחום ההתקפי רב הנסתר על הגלוי, אולם ניתן לומר שהמדובר הוא על בניית יכולות צבאיות התקפיות בהיקף נרחב, בים, באוויר וביבשה.


בתחום הימי בולטת לעין העובדה כי חיל הים עומד לקבל בשנים הקרובות 3 צוללות חדישות נוספות, אשר יכפילו את מספר הצוללות העומדות לרשותו, ויביאו אותו לשיא שלא היה כדוגמתו (מספר ספינות הטילים, לעומת זאת, עומד היום על כמחצית ממספרו בזמן מלחמת לבנון הראשונה). הצוללות הן חלק חשוב ביותר מה"זרוע הארוכה" של ישראל", ועל פי פרסומים זרים, הן נושאות על גביהן טילים גרעיניים לטווחים של אלפי ק"מ, וכן גרסאות שונות של טילים קונוונציונליים מדויקים לטווחים גדולים. עלותה של כל צוללת כחצי מיליארד דולר (כשליש מזה במימון גרמני).


בתחום האווירי נעשות הכנות רבות בתחומי בנין הכח – רכש מטוסי "חמקן" 35-F בעלות של מיליארדי דולרים, שדרוג מקיף של מאות מטוסי קרב מדגמי 15-F "בז" ו- 16-F "ברק", הגדלה משמעותית של מערך כלי הטייס הבלתי מאויישים, וכן של מערך מטוסי התדלוק. אין ספק בכך שגם מלאי הדלק עבור מטוסי הקרב הוגדל מאוד, וזאת בשל הצורך שיווצר במקרה של עימות עם איראן, בטיסות רבות, של מאות מטוסי קרב, לטווחים של אלפי ק"מ.


בנוסף למלאי הדלק נדרש להכין גם מלאי גדול של אלפי פצצות מסוגים שונים, בדגש על פצצות "חודרות בונקרים", ופצצות "חכמות" מסוגים שונים, אשר עלותן יקרה במיוחד. ישראל גם מייצרת או רוכשת מגוון טילים "חכמים" – כדוגמת טילי ה"פופאי" וה"דלילה" – אשר ניתן לשגרם ממרחק של מאות קילומטרים לעבר סוללות טילי הנ"מ האיראניות המגנות על מתקני הגרעין, ולהשמידן ללא סיכון למטוסי הקרב הישראלים, אשר נמצאים אז הרחק מטווח טילי הנ"מ. התעשייה האווירית הישראלית מייצרת גם מל"טים מיוחדים – מדגמי "הארפי" ו"הארופ" – אשר נושאים מטעני נפץ קטלניים לטווחים גדולים מאוד, ומסוגלים להתביית בדייקנות מרובה על מטרות אויב ולהשמידן, תוך מזעור הסיכון למטוסי הקרב המאויישים. לכל המערכות הנ"ל עלויות גבוהות.


גורם נוסף וחשוב הינו עלות האימונים. עלותה של שעת טיסה במטוס קרב נאמדת בכ- 10,000-15,000 דולר (תלוי גם באופי התרגול, פרופיל הטיסה, הפעלת מבערים אחוריים וכו'), ויש להכפיל זאת במאות מטוסי קרב, ולהכניס למשוואה גם את העובדה שיש לתרגל גם את הטיסה הארוכה לאיראן (הלוך ושוב).


בתחום היבשתי עובר צה"ל בשנים האחרונות תהליך מקיף של השקעה בבניין כח מסיבי (גם כלקח ממלחמת לבנון השנייה) – אשר נועד לאפשר לו לפעול במהירות ובעוצמה רבה על מנת להשתלט באופן אפקטיבי וזריז על שטחי שיגור של רקטות וטילים מסוריה, מלבנון ומרצועת עזה, תוך קיצור ניכר של משך המלחמה. לשם כך נרכשים טנקי מרכבה סימן 4 רבים, נגמ"שי נמ"ר חדישים וממוגנים היטב, וכן מערכות יקרות להגנה מפני טילי נ"ט (כדוגמת מערכת "מעיל רוח" של חברת "רפאל"). כמו כן מוכנסים לשירות במספרים גדולים טילי נ"ט חדישים, מרגמות מדויקות, ולאחרונה הוחל גם בייצורם של מטולי רקטות מונחות GPS לטווחים של עשרות ק"מ (מערכת "כידון קסום").


לכל העלויות הנ"ל יש להוסיף את ההגדלה המשמעותית בתקציבי ה"מוסד" שהייתה בשנים האחרונות על פי פרסומים רבים, וכן את ההשקעות הגדולות הנדרשות בתחומי המודיעין, מערכות הפיקוד והשליטה, תקשורת ולוחמה אלקטרונית.


דרך התורה הקדושה – "הפצה"!

מגוון האמצעים וההכנות הנ"ל הינם אמצעי ההשתדלות בדרך הטבע אותם יש לנקוט על מנת להביא להרתעת אויבינו (באיראן, וגם במקומות אחרים), ובלית ברירה – על מנת להכריעם במהירות בעימות צבאי אם ידרש.

אולם, אין לשכוח אף לרגע את העיקר והוא בטחוננו המוחלט בה' יתברך – וככתוב "אם ה' לא ישמור עיר שווא שקד שומר", וכן את ההוספה האישית שעל כל אחד מאיתנו לקבל על עצמו בתקופה מיוחדת זו - בלימוד התורה הקדושה, בקיום המצוות בהידור, ובתפילה בכוונה ("איזוהי עבודה שבלב – הוי אומר זו תפילה" – תענית, ב' ), וכבר אמרו חכמינו ז"ל כי כאשר ישנו "הקול-קול יעקב" אזי אין שום שליטה ל"הידים-ידי עשיו"!


ועוד והוא העיקר – עלינו להוסיף בזיכוי הרבים, בהפצת התורה הקדושה בכל מקום ומקום, אשר זוהי הדרך הבדוקה להביא את ברכת ה' יתברך להמוני בית ישראל בכל מקום שהם. הפצת התורה והיהדות היא זו אשר מביאה את אור ה' יתברך וחסדיו לכל מקום ומקום, וכידוע ומבואר בספרים הקדושים אשר בעת לימוד תורה או קיום מצוות אזי "נמתקות הגבורות בחסדים ע"י עת רצון העליון א"ס ב"ה המאיר ומתגלה בבחי' גילוי רב ועצום באתערותא דלתתא היא עשיית המצוה או עסק התורה..." (תניא, פרק מ'). והתגלות אורות קדושים אלו היא המביאה עמה שפע ברכה והצלחה, הגנה והצלה, הן למפיצים עצמם – מזכי הרבים – והן לכלל עם ישראל. ובעזהי"ת ע"י קיום מצווה גדולה זו של "הפצה" וזיכוי הרבים, נפעל יחדיו בחסדי ה' המשכת שפע גדול לעם ישראל, כך שלא יצטרך כלל את האופציות הנ"ל של "פצצה" ו "הפצצה".


י' שבט-יום ההילולא של האדמו"ר רבי יוסף יצחק

ביום שני השבוע חל י' בשבט. יום ההילולא של רבי יוסף יצחק – אדמו"ר חב"ד הקודם וחמיו של הרבי. כבר מגיל 15 שנה (!) מונה רבי יוסף יצחק ע"י אביו האדמו"ר רבי שלום דובער להיות מראשי העוסקים בעניינים הנוגעים לכלל ישראל, ומני אז פעל במסירות נפש בלתי נלאית עבור הפצת התורה והיהדות, תוך התמודדות עם הקשיים הכבירים שהעמיד מולו משטר הרשע הקומוניסטי אשר שאף לעקור כל זכר של תורת ישראל רחמ"ל. שבע פעמים נאסר רבי יוסף יצחק ע"י המשטר הנ"ל, וזאת בשל פעילותו לטובת הכלל, ובמיוחד בשל פעולותיו הנרחבות להפצת התורה בכל מרחבי מדינות הגוש הקומוניסטי ומעבר לו. קשרים עמוקים נרקמו בינו לבין זקני גדולי הדור – וביניהם רבני שושלת בריסק, הגאון הצדיק רבי ישראל מאיר הכהן בעל ה"חפץ חיים", הגאון המפורסם רבי חיים עוזר גרודזנסקי, הגאון האדיר רבי יוסף ראזין מרוגאטשוב, הגאון הקדוש רבי חיים אלעזר שפירא בעל ה"מנחת אלעזר" ממונקאטש, ואדמו"רים ורבנים רבים נוספים, אשר פעלו עמו במשותף אל מול הסכנות הגשמיות והרוחניות שריחפו מעל כלל ישראל באותה תקופה הרת גורל.


הגאון הצדיק רבי ישראל מאיר הכהן בעל ה"חפץ חיים" , עמד בקשר הדוק במיוחד עם רבי יוסף יצחק ועם אביו אדמו"ר הרש"ב. היו ביניהם פגישות רבות, הן במסגרת אסיפות כלליות של גדולי ישראל, והן פגישות אישיות (הרבי מליובאוויטש אף אמר פעם לאדמו"ר מרחמסטריווקא רבי יוחנן טברסקי, כשביקר אצל הרבי בטבת תשכ"ז, שהחפץ חיים היה בידידות גדולה עם חמיו רבי יוסף יצחק, שאמר לרבי פעם שהוא בטוח שאילו היו שואלים את החפץ חיים היה אומר שיש חיוב ללמוד תורת הבעש"ט לא פחות ממשנה ברורה!).


הגאון רבי חיים יוסף זוננפלד רבה ומנהיגה של היהדות החרדית בארץ הקודש, עמד אף הוא בקשרי ידידות והערכה עמוקים עם רבי יוסף יצחק, וכאשר נגאל הרבי ממאסרו הקשה בידי הקומוניסטים בשנת תרפ"ז, ורבים מגדולי ישראל קבעו את יום השחרור ליום שמחה, פרסם הרב זוננפלד את הסכמתו הנלהבת לכך: "גם אני משתתף עם כל הרבנים הגאונים והצדיקים...שקבעו את יום י"ב תמוז הבעל"ט יום השנה לשחרורו של הגאון הקדוש המפורסם כ"ק אדמו"ר רבי יוסף יצחק שניאורסאהן... בהגנתו האמיצה לכל קודשי דתנו , אשר במסירת נפש ממש חרף את נפשו הטהורה בעד קדושת תוה"ק ובעד כל עם ישראל... וביום הזה יעלה לזכרון...לחזק ולתמוך במוסדי התורה והיהדות הצרופה..." (מתוך הספר "מרא דארעא דישראל", פרק "מן ההר אל העם", עמ' ר"ה-ר"ז).


"ויורנו מדרכיו ונלכה באורחותיו...". התוועדויות מרכזיות מתקיימות בכל רחבי הארץ ובעולם, והציבור מוזמן ליטול בהן חלק, לברך ולהתברך בעת הרצון המיוחד, ולהתחזק בלימוד ובהפצת התורה הקדושה.

 

 

 

מאת: הרב אבישי אפרגון. הכותב הינו ראש ישיבת חב"ד כפר סבא, ושירת בעבר בצה"ל בתפקיד מסווג.

 

-----כל המידע הצבאי בטור זה מבוסס אך ורק על מקורות גלויים-----


Avishayifargon@gmail.com 
התחברות לחברים

 
 
נא להתפלל עבורם


זכות הקוראים והמתפללים לרפואת היולדת חן חווה בת אוסנת מרים והתינוקת אודיה בת חן חווה

לשלום בית בריאות הגוף והנפש
וזרע בר קיימא
של ורדה לאה בת יהודית
ובעלה מורדכי
נחמן אדם בן שרה


לרפואת הנפש
של לירון אביגזר
בן עליזה ודוד 

לרפואת גילה ברקוסה בת פורטונה למשפחת סבן

ולרפואת הודיה בת כרמלה
וניסן בן מרל יניב בן רינה

בת-שבע בת סולטנה לרפואה שלימה בגוף ובנפש

רפאל חיים (חואטי ציון) בן מרגושה לרפואה שלימה בגוף ובנפש


לרפואת שיסל בת אנה ! 
 

שרה בילה בת מרים
לרפואת הנפש והגוף 


לרפואת מעיין בת ענת !


הרב מיכאל בן רחל
לרפואה שלמה

 

גל חיים בן בתייה לרפואה שלמה!

 

אילן אהרון בן סעדה
לרפואה שלמה


נתן נתנאל בן טינה לרפואה שלמה!
 

אסף יוסף בן בתיה לרפואה שלמה ולזיווג הגון

 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
  

 
 

 
מונה: