בס"ד
    12:51:44     28/05/2013     
  
 

 
   
   
   
   
   
   
   
             

 
להיט חדש

 

 

 
   
     
     
     
 

בס"ד.

סקירה בטחונית בהשקפה יהודית

 

מאת: הרב אבישי אפרגון – ראש ישיבת חב"ד כפר סבא.

(שירת בצה"ל בתפקיד מסווג).

 

התקיפות בסוריה – לקראת הדרדרות אזורית?


 

לאחר דיווחים רבים במהלך השבועות והימים האחרונים, על טיסות של מטוסי קרב ישראלים בשמי לבנון ועל ביצוע תקיפות דמה, נערכו בסוריה מספר תקיפות במהלך סןף השבוע שיעדן היה ככל הנראה משלוחים של רקטות איראניות מדגם פאתח 110 שיועדו לחיזבאללה. חלק גדול מהמידע על התקיפות נחשף לראשונה ע"י סוכנויות ידיעות זרות שציטטו גורמים ישראלים רשמיים. גורמים בישראל לא הכחישו את התקיפות ואף חזרו על ההצהרה כי ישראל תמנע כל העברה של חימוש "שובר שוויון" לידי חיזבאללה.


 

חציית הקוים האדומים – עילה לתקיפה ומסר לאיראן

כבר לפני חודשים ארוכים הגדירה ישראל את העברתו של נשק "שובר שוויון" – כדוגמת טילי נ"מ חדישים, טק"ק/רק"ק אסטרטגי, טילי חוף-ים "יאחונט" ונשק כימי – כקו אדום שיחייב פעולה מיידית מצידה. חציית הקו האדום הביאה את סדרת התקיפות. יתכן כי העובדה שצבא סוריה ממשיך להתפורר, הביאה את איראן לרצות לחזק ולהרחיב במידה משמעותית את מערך השיגור ארוך הטווח של חיזבאללה וזאת על מנת ליצור תחליף לזרוע הטילית-רקטית ארוכת הטווח הסורית שנועדה לסייע לאיראן במקרה של תקיפת מתקני הגרעין שלה. התקיפה, אם כן, היא ביטוי לכך שישראל לא תשלים עם מהלך שכזה ולא תאפשר את קפיצת המדריגה בכוחו של חיזבאללה. סביר להניח שאיראן תמשיך לחפש דרכים לפעול לחימוש חיזבאללה, ותעמיד את ישראל במבחנים נוספים.


 

כלפי חיזבאללה מהווה התקיפה גם תגובה ישראלית למשלוח המל"ט לעבר ישראל. כזכור, גורמים שונים בישראל הבטיחו כי תגובה שכזו תגיע, וחולשתם הצבאית של סוריה וחיזבאללה (המסובך עמוקות בלחימה בסוריה) איפשרה את מימושה תוך הצהרת כוונות ברורה שישראל לא תסכים לשדרוג כוחו של חיזבאללה באופן מהותי ע"י העברת נשק מהסוגים הנ"ל. לדברי בכירים באמ"ן הנשק הכימי הסורי נמצא עדיין תחת שליטה סורית מליאה, והוא לא היווה יעד להתקפה. מכל מקום, ברור שהתקיפה נועדה לשגר לסוריה ולחיזבאללה גם מסר חריף וברור על מנת שירתעו מהעברה של נשק זה.


 

מיקומי התקיפות

התקיפה הראשונה, שבוצעה בלילה שבין יום חמישי לששי, נערכה על מחסן גדול בקרבת דמשק, בו נשמרו הרקטות האיראניות ע"י לוחמי חיזבאללה וכח אל-קודס האיראני, ואילו התקיפה השנייה נערכה ככל הנראה במרכז "סירס" שהוא למעשה מרכז הפיתוח הצבאי-בטחוני העיקרי של סוריה – הן בתחומי הנשק הקונוונציונלי (בעיקר רקטות וטילים אך גם מערכות אלקטרוניות) והן בתחומי הנשק הכימי והביולוגי. גם במרכז "סירס" הותקף מאגר טילים – ככל הנראה מאותו סוג שהגיע מאיראן, אוחסן במספר מקומות, ויועד לחיזבאללה.


 

גורמים שונים ב"בצבא סוריה החופשי" דיווחו על תקיפות נוספות במתחמיהן של חטיבות 104 ו- 105, ודיוויזיה 4. חטיבות 104-105 מהוות חלק מדיוויזיית העלית של משמר הרפובליקה (הכוללת ע"פ פרסומים זרים אמינים גם את חטיבות 103, 106). דיוויזיית שריון זו כוללת, כמו כל דיוויזיות השריון בצבא סוריה, 3 חטיבות שריון וחטיבה אחת ממוכנת, אולם ניתנת לה עדיפות גבוהה על פני שאר היחידות בקבלת חימוש איכותי וחדיש, אימונים, משכורות גבוהות, וכמעט כל חייליה ומפקדיה הינם עלאווים ודרוזים (שלאורך השנים תמכו באופן מובהק במשטר). דיוויזיה איכותית זו מהווה את כח האבטחה המרכזי של המשטר ובכיריו מול מרידות פנימיות ם בתוך הצבא) והמטה שלה, וחלק ניכר ממתקניה, ממוקם על הר-קאסיון, לא הרחק מארמון הנשיאות. לפיכך, אם אכן נכונים דיווחי האופוזיציה הנ"ל, אזי סביר להניח שהמדובר בתקיפה של אמל"ח אסטרטגי שהמשטר היה מעונין להעניק לו שמירה מיוחדת בתוך מתחמי הדיוויזיה. גם דיוויזיה 4, אשר מפקדה הינו מאהר אסד, אחיו של הנשיא הסורי, מהווה חלק מחגורת האבטחה בה מקיף המשטר את עצמו, וניתן להניח שגם במחסניה נשמרו הרקטות ארוכות הטווח מאיראן.


 

איזה חימוש הותקף?

מהדיווחים השונים נראה כי החימוש המרכזי שהותקף היה רקטות קרקע-קרקע ארוכות טווח מדגם פאתח 110 האיראני. טיל זה משוגר ממשגרים ניידים, ומונע באמצעות דלק מוצק המקנה לו יכולת פעולה מהירה ללא צורך בתדלוק מוקדם, ובכך מגביר את יכולת הירי המהיר וחמיקה זריזה למחסה בטוח לאחר השיגור. הטיל מדוייק הרבה יותר מהסקאד וחלק מדגמיו מצויידים ככל הנראה גם במערכות GPS . גירסה של הטיל מיוצרת ברשיון בסוריה תחת השם 600M.


 

עשרות (ואולי אף מאות) טילים כאלו הועברו בעבר לידי החיזבאללה, והצבא הסורי ירה עשרות רבות מהם על ערים ואיזורים הנמצאים בשליטת המורדים. לרקטות אלו טווח של 250 ק"מ, וב- 2010 נחשף באיראן דגם חדש שלהם בעל טווח של כ- 300 ק"מ. איראן ביצעה ניסוי של הגירסה חדשה באוגוסט 2012 וטענה כי שולבה בו מערכת הנחיה חדישה המקנה לו דיוק גבוה במיוחד ("מאה אחוז דיוק"). ע"פ פרסומים שונים נראה כי הדגמים החדישים יותר של הרקטה אכן צוידו במערכות אינרציאליות וגם במערכות GPS והן בעלות רמת דיוק של 50-100 מטרים. סביר להניח שהמשלוח האחרון כלל את הגירסאות החדישות יותר של הטיל ויתכן שאת זה בדיוק רצתה ישראל למנוע – יכולת תקיפה מדויקת מאוד, ארוכת טווח, מעומק שטח לבנון, אל מרכזי האוכלוסייה בישראל, במשולב עם ניידות ויכולת חמיקה זריזה – אתגר מורכב גם עבור חיל האוויר הישראלי. יתכן גם שלגירסאות החדישות הותאמה יכולת נשיאה של רש"ק כימי.


 

מתווה התקיפה

בשבועות האחרונים דווח פעמים רבות על טיסות של מטוסי קרב ישראלים בשמי לבנון ועל ביצוע תקיפות דמה. מטרתן של טיסות אלו היא בדרך כלל איסוף מודיעין באמצעים שונים (גם על צירי התנועה מסוריה ללבנון) והרתעה. אולם בהקשר של התקיפות נראה כי הן שימשו גם כאיתות לסוריה ולחיזבאללה על מנת שימנעו מפעולות העברת הנשק, ואפשרו גם את תרגול מתווה התקיפות (שבוצעו מתוך שטח לבנון) ואת "הרדמת" מערך ההגנה האווירית הסורי, שהורגל פעם אחר פעם לתנועות אוויריות בסמוך לגבול, ובכך הופחתה מוכנותו המבצעית ודריכותו מול מהלך צבאי התקפי.


 

התקיפות עצמן נעשו ככל הנראה מתוך שטח לבנון הן מתוך רצון שלא לסכן את חיי הטייסים, ונראה שגם מתוך רצון שלא לדרדר את המצב מול סוריה. העובדה שמדובר במטרות נייחות הקלה על קבלת החלטה זו. אין ספק כי התקיפות התבססו על איסוף מודיעין ממושך והן מעידות על רמת תכנון וביצוע גבוהות. בתקיפות נעשה שימוש בנשק מנגד (STAND OFF) המאפשר תקיפה מטווחים רחוקים (מחוץ לטווחי מערכות הנ"מ), ונראה שגם בלוחמה אלקטרונית. זהו מסר נוסף והדגמת יכולות מול איראן. בחסדי שמים התקיפות נעשו בהצלחה גדולה והמטרות הושמדו כליל.

 

האפשרות לתגובה צבאית סורית

סגן שר החוץ הסורי אמר היום (ראשון) כי התקיפה היא "הכרזת מלחמה" של ישראל וכי סוריה תגיב בזמן ובדרך שלה, שר ההסברה הסורי אמר אחה"צ כי "התקיפה פתחה את הדלת לכל האפשרויות", אולם, עם תום ישיבת הממשלה הסורית הוא נמנע מלאיים במפורש בתגובה צבאית. נראה כי קיומן של שתי התקיפות, על רקע התקיפה הקודמת בחודש ינואר, מעלים במידה מסוימת את הסבירות לתגובה אולם סביר להניח שגופי הערכת המודיעין בארץ העריכו כי הסבירות להידרדרות אזורית לא תהיה גבוהה ומשום כך קיבל הדרג המדיני את ההחלטה לפעול צבאית. גם מתווה הפעולה – שכלל תקיפה של מחסני טילים שיועדו להעברה לחיזבאללה, ולא מאגרי נשק כימי או מטרות צבאיות סוריות מובהקות – נועד לאפשר לסורים שלא להיות מחויבים להגיב.


 

זוהי גם הסיבה לכך שגורמים רשמיים בישראל נמנעו מלהגיב לדיווחים על התקיפה, אולם, בניגוד לרוב התקיפות הקודמות בשטחה, בהן נמנעה סוריה מלהאשים באופן ישיר את ישראל, הרי שההכרזה הרשמית הסורית היום (ראשון) על התקיפה מהווה שינוי משמעותי, ויתכן שהיא מלמדת על הכשרת קרקע אפשרית לקראת תגובה צבאית. יחד עם זאת, יש לזכור כי סוריה האשימה את ישראל בתקיפת מטרות בתחומה גם לאחר תקיפת הכור ב- 2007, וגם לאחר התקיפה בחודש ינואר, ולמרות זאת לא הגיבה על אותן תקיפות.


 

המשטר הסורי עסוק כיום בראש ובראשונה בשרידותו האישית, והוא אינו מעוניין לפתוח חזית שנייה מול ישראל. לכן, סביר להניח, כי גם אם תהיה תגובה צבאית ח"ו, היא תהיה מוגבלת בהיקפה, ובכל מקרה שהוא לא תכריז סוריה מלחמה כוללת על ישראל. הן משום שהיא אינה מעונינת בעימות חזיתי רחב היקף שיביא לקריסתה, והן משום שאין ביכולתה לנהל מלחמה שכזו, משום שכמעט כל כוחותיה כבר אינם נמצאים מזה חודשים באזור רמת הגולן, והם עסוקים במלחמת הישרדות נואשת ברחבי סוריה, ובהגנה על ליבת המשטר באזורי דמשק והחוף. ברור לאסד ולראשי הצבא הסורי, כי אם תינתן הוראה לדיוויזיות הסוריות, לעזוב את מקומות הפריסה הנוכחיים שלהם, ולנוע לעבר רמת הגולן ח"ו, אזי ינצלו זאת עשרות אלפי המורדים, על מנת להשתלט באופן סופי על דמשק ורצועת החוף ובכך ינחילו את התבוסה הסופית למשטר.


 

לכן, לסיכום, להערכתי ישאף המשטר להגיב רק בצורה סמויה או לכל היותר בצורה גלויה אך מוגבלת (כמו ירי של מטח טילים/רקטות, טילי שיוט "יאחונט" (נגד ספינות או מטרות חוף) או הפגזה ארטילרית מצומצמת). תגובה מוגבלת שכזו יכולה למנוע, בראיית המשטר, את הסיכון למהלומת נגד ישראלית כוללת שתפגע במרכיבי הכח העיקריים שלו ותמוטט אותו באופן סופי.


 

תגובה אפשרית של איראן וחיזבאללה

ארגון החיזבאללה שמר לאחר התקיפה הקודמת בינואר על שקט יחסי, למרות האשמותיו כלפי ישראל. נראה כי גם כעת ישאף הארגון שלא להיכנס לעימות צבאי נרחב. הסיבה המרכזית לכך היא העובדה שבחסדי ונסי ה' הגלויים הוא מסובך מאוד בלחימה בסוריה, אלפים מלוחמיו נמצאים שם, והוא כבר ספג בלחימה זו, להערכתי, כ- 1000-1500 הרוגים ופצועים.


 

ברור לראשי הארגון שעימות צבאי נרחב יביא לתגובה ישראלית מוחצת כלפי הארגון, בלא החשש – שהיה בעבר – מהתערבות סורית צבאית משמעותית, וזאת בשל מצבו הקשה של הצבא הסורי. לחימה נוספת וממושכת בשטח לבנון, שתפגע באזרחי המדינה ובתשתיתה, גם תחזק מאוד את הקולות ההולכים ומתגברים בתוך לבנון במשך השנה האחרונה, הדורשים את פירוקו מנשקו. בנוסף לכל הנ"ל, נראה כי הארגון שומר על כוחו על מנת שיוכל להתערב לצד איראן במידה ויותקפו מתקני הגרעין שלה (לאחר מלחמת לבנון הראשונה ספג הארגון בקורת איראנית קשה ביותר על כך שנכנס למלחמה ללא תיאום מראש עם איראן, שמתנגדת למהלך שכזה, ודואגת לצייד את הארגון בנשק על מנת שיעמוד לצידה ביום פקודה). מכל הנ"ל נראה כי גם אם יגיב ארגון החיזבאללה על הפגיעה ברקטות שיועדו עבורו, הרי שתהיה זו תגובה מוגבלת (יתכן באופן של ירי רקטות מוגבל, פעילות מוגבלת בגבול הצפון, או באופן של נסיון לייצר פיגוע טרור).


 

קריסתו של המשטר הסורי מהווה מכה קשה ביותר עבור "ציר הרשע" ואיראן, ולכן היא מנסה לשמר בכל כוחה את שרידותו של המשטר הסורי. איומיה של איראן לאחר התקיפה הקודמת שהיא "תביא לתוצאות גם בתל אביב" התגלו כריקים מתוכן, ונראה כי כיום איראן מעוניינת בעיקר לעבור את תקופת הבחירות בלא עימות צבאי משמעותי, תוך כדי שהיא מתקדמת בתכניתה הגרעינית, ומנצלת את המשא ומתן מול המעצמות להמשך הפיתוח הגרעיני ללא הפרעה. ברור לאיראן כי פעולה תוקפנית מצידה תזיק לה מאוד במשא ומתן, וגם תספק לישראל את התירוץ להנחתת מכה ישראלית קשה על מתקני הגרעין, דבר שהיא חוששת ממנו מאוד. זוהי הסיבה לכך שאיראן הצהירה היום (ראשון) שאין בכוונתה להתערב באופן ישיר בעימות.


 

יחד עם זאת, חשוב לציין כי ישראל נערכת על מנת לקדם את פניה של כל תגובה צבאית אפשרית (גם אם מוגבלת). שתי סוללות של "כיפת ברזל" נפרסו באזור הצפון (וניתן לפרוס נוספות תוך פרק זמן קצר), וזאת בנוסף לפריסתן של סוללות "פטריוט" (בעלות יכולת יירוט רקטות ארוכות טווח וטילי סקאד), וסוללות טילי "הוק" (ליירוט מטוסי קרב). אין ספק כי גם מערך טילי ה"חץ" הועמד בכוננות ליירוט טילים ורקטות ארוכות טווח. סביר להניח שישנה כוננות גבוהה גם ביחידות המוצבות בגבול הצפון, במערך המודיעיני ובמערך היירוט של חיל האוויר, שנחשב לחזק ואיכותי וביכולתו לסכל בעזרת ה' כל איום של חיל האוויר הסורי המיושן והמתפורר.


 

נפילת סוריה – בשורה אסטרטגית חשובה לטובת ישראל

נראה כי על אף הסיכונים המתהווים בחזית הסורית – שהינם, בעיקר, איומי טרור - הרי שבסיכום הכולל ניתן להעריך שנפילת המשטר הסורי משרתת את האינטרסים ארוכי הטווח של ישראל. ברוח זו התבטא לאחרונה הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, וכך גם אמר ראש אמ"ן ומפקד חיל האוויר לשעבר, האלוף עמוס ידלין בכנס במכון למחקרי בטחון לאומי: "אני חושב שההזדמנות הגדולה ביותר וחשובה ביותר היא השינוי בסוריה. ההוצאה של סוריה מהציר הרדיקלי ... היא בשורה אסטרטגית חשובה לטובת ישראל, סוריה שלאחר אסד – באיזו תצורה שלא תהיה (סונית חילונית או סונית דתית) – בכל מקרה היא תהיה עסוקה בלבנות את עצמה מחדש".


 

ראש אמ"ן לשעבר הוסיף כי "הכח הצבאי המשמעותי של סוריה אחרי שנשחק - יהיה מופנה פנימה ולא החוצה, ולכן יש פה בהחלט שיפור במצבה האסטרטגי של ישראל...אני לא רואה את הצבא הסורי פונה לעימות צבאי משמעותי אל מול ישראל באופן שבו היה יכול לעשות את זה בשנים שבהן הייתי ראש אמ"ן".

לדבריהם של הרמטכ"ל וראש אמ"ן לשעבר איום הטרור אינו איום קיומי, וישראל תדע להתמודד אתו [וזאת בשונה מאוד מהאיום הסורי, שכלל צבא קונוונציונלי גדול מאוד, כמויות גדולות של נשק כימי, יתכן שגם ביולוגי, פיתוח נשק גרעיני ותמיכה במאמץ הגרעיני האיראני].


 

יש לציין כי כבר היום ישנה היערכות נרחבת אל מול איום הטרור הן בהיבטי המודיעין, והן בפריסת מכשול אפקטיבי, מכ"מים קרקעיים, והצבת כוחות חי"ר איכותיים ויחידות מיוחדות.


 

ועוד והוא העיקר – "לא ינום ולא יישן שומר ישראל", וכפי שהדגיש הרבי מליובאוויטש פעמים רבות ששמירתו של הקב"ה היא במיוחד על יושבי ארץ הקודש, וכמפורש בפסוק: "ארץ אשר עיני ה' אלוקיך בה מראשית השנה ועד אחרית שנה" (דברים י"א, י"א).


 

נפילת דמשק – במקורות חז"ל

ע"פ דברי המדרש (שזכו לפרסום נרחב לאחרונה) ישנה חשיבות מיוחדת לנפילת סוריה: "וזה לך האות...כשאתה רואה שנפל נירון מזרחי שבדמשק, נפלה מלכות בני מזרח ואז תצמח הישועה לישראל, ומשיח בן דוד בא, ויעלו לירושלים ויתענגו עליה...האל ברחמיו ישלח לנו הגואל במהרה בימינו אמן"

)אוצר מדרשים אייזנשטיין מדרש רשב"י עמוד 556 ).


 

גם במקורות נוספים מצינו שיש ל"דמשק" חשיבות מיוחדת – בעל ה"ערבי נחל" שהיה מגדולי אדמו"רי החסידות כותב בספרו הנ"ל (פרשת לך לך): " "כי את זה לעומת זה" – ונגד מקדש יש קליפה נקראת דמשק אותיות מקדש". דהיינו שלעיר דמשק יש אכן משמעות רוחנית עמוקה והיא מהווה "קליפה" קשה המנגדת לענין בית המקדש (ולכן מובנים דברי מדרש רשב"י דלעיל שיש חשיבות מיוחדת לנפילת דמשק). וראה גם בדברי ה"מאור ושמש" בפרשת לך לך על העיר הנ"ל.

 


 

-----כל המידע הצבאי בטור זה מבוסס על מקורות גלויים----

התחברות לחברים

 
 
נא להתפלל עבורם


זכות הקוראים והמתפללים לרפואת היולדת חן חווה בת אוסנת מרים והתינוקת אודיה בת חן חווה

לשלום בית בריאות הגוף והנפש
וזרע בר קיימא
של ורדה לאה בת יהודית
ובעלה מורדכי
נחמן אדם בן שרה


לרפואת הנפש
של לירון אביגזר
בן עליזה ודוד 

לרפואת גילה ברקוסה בת פורטונה למשפחת סבן

ולרפואת הודיה בת כרמלה
וניסן בן מרל יניב בן רינה

בת-שבע בת סולטנה לרפואה שלימה בגוף ובנפש

רפאל חיים (חואטי ציון) בן מרגושה לרפואה שלימה בגוף ובנפש


לרפואת שיסל בת אנה ! 
 

שרה בילה בת מרים
לרפואת הנפש והגוף 


לרפואת מעיין בת ענת !


הרב מיכאל בן רחל
לרפואה שלמה

 

גל חיים בן בתייה לרפואה שלמה!

 

אילן אהרון בן סעדה
לרפואה שלמה


נתן נתנאל בן טינה לרפואה שלמה!
 

אסף יוסף בן בתיה לרפואה שלמה ולזיווג הגון

 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
  

 
 

 
מונה: