בס"ד
    12:51:44     28/05/2013     
  
 

 
   
   
   
   
   
   
   
             

 
להיט חדש

 

 

 
   
     
     
     
 

דף הבית >> עמוד ענן
 

בס"ד.

סקירה בטחונית בהשקפה יהודית

 

מאת: הרב אבישי אפרגון – ראש ישיבת חב"ד כפר סבא.

(שירת בצה"ל בתפקיד מסווג).

 

 

"על נסיך ועל נפלאותיך..."

 

כל מי שהקשיב לרשתות הרדיו ה"חילוניות" בימי מבצע "עמוד ענן" יכול היה לחשוב שהן עברו להיות סניפים של ערוצי הרדיו החרדי... – ביטויים כמו "נס גדול", "נס מדהים", "פלא", "באופן מופלא", "ברוך ה'", "ברכת הגומל", ואפילו "נסים גלויים", לצדם של ביטויים כמו "במזל גדול" – חזרו ונשמעו מפיהם של כל השדרנים והמרואיינים. ואכן, לצידם של האירוע הנורא בקרית מלאכי (ומספר אירועים קשים נוספים), היו עשרות רבות של נסי הצלה גדולים ונפלאים, אשר חרגו מעל ומעבר לכל הסבר טבעי, והביאו גם אנשים שהביטויים הנ"ל אינם שגורים על לשונם, להשתמש בהם, פעם אחרי פעם.

 

ברור מאליו שלא רק בתחנות השידור שררה אווירה זו... בבתי כנסת רבים נערכו במהלך השבת האחרונה "סעודות הודאה", רבים עלו לתורה ובירכו "הגומל", וסיפורי נסים ונפלאות, לעיתים בצירוף תמונות, הועברו ופורסמו בימים האחרונים.

 

הדוגמאות לכך רבות מספור, וקצרה היריעה מהכיל, אולם פטור בלא כלום אי אפשר, ויש לנו החובה והזכות, להזכיר ולפרסם את הנסים ולהודות עליהם לה' יתברך – וכידוע גם שזוהי כל מטרתו של חג החנוכה הקרב ובא, "פרסומי ניסא" וההודאה על הנסים.

 

נסים גלויים

אחד הניסים הגלויים היה נפילתה של רקטה – ככל הנראה פאג'ר 3 או גראד משופר – על גג מבנה, באחת השכונות החרדיות באשדוד, בעיצומו של יום השבת קודש ג' כסלו. בנסיו הנפלאים של ה' יתברך הרקטה לא התפוצצה כלל! הרקטה גם לא ביקעה את גג הבנין (על אף משקלה הכבד והעובדה שהיא נופלת מגבוה עצום וכו'). הנזק היחיד היה שלאחד הדיירים בבנין נפלו ממקומם אריחי הקרמיקה...

הנס הגדול זכה לתשומת לב תקשורתית רבה, וצולם מכל זווית אפשרית...

 

נס נפלא נוסף היה בבאר שבע, ביום שלישי ו' כסלו. במהלך נסיעה באוטובוס, נשמעה אזעקת צבע אדום, הנהג הורה לכל הנוסעים לרדת במהירות ולהתרחק מהאוטובוס, בחסדי שמים הצליחו כולם להתרחק ולתפוס מחסה, ומיד אחר כך נפלה הרקטה בסמיכות גדולה לאוטובוס, שנגרם לו נזק רב, אך איש לא נפגע!

 

נס נוסף היה גם בפיגוע שהיה באוטובוס הנוסעים בתל-אביב – בניגוד לפיגועים רבים שהיו בעבר, בהם היו הרוגים ופצועים רבים רחמ"ל, הרי שבפיגוע הנ"ל לא היו אבדות בנפש, ומספר הפצועים (כולם במצב בינוני או קל) היה נמוך יחסית.

 

במקרים רבים נשמעו דיווחים "מהשטח" של אזרחים שניצלו בנסים גלויים מרקטות שנפלו על בתיהם – חלקם הצליחו להיכנס ממש ברגע האחרון לממ"ד, ולרבים אחרים שלא היה להם כלל ממ"ד, היו נסים גלויים בכך שהרקטות לא פגעו כלל בחדר שבו הם שהו.

 

אחד הנסים המדהימים היה בנפילת הרקטה בראשון לציון, ביום שלישי ו' כסלו – רקטה זו לא יורטה ע"י מערכת כיפת ברזל, ופגעה ישירות בבניין מאוכלס בצפיפות. הייתה זו רקטה כבדה מדגם "פאג'ר 5" או 75 -M (מייצור עצמי של החמאס) והיא גרמה להריסתן המוחלטת של מספר דירות, ולנזק רב בדירות רבות נוספות (סה"כ נפגעו כ- 170 דירות באיזור כולו – ברמות פגיעה שונות). אחד הדיירים באותו בניין סיפר שהוא כלל לא נכנס לממ"ד אלא יצא למרפסת לראות את היירוט (בניגוד גמור להוראות הבטיחות של פיקוד העורף), וראה את הטיל פוגע ישירות בבניין שלו! המרפסות לידו קרסו לחלוטין, ואילו הוא לא נפגע כלל בחסדי שמים!

 

דיירת נוספת באותו בניין סיפרה שכאשר נשמעה האזעקה, רצתה להמשיך בעיסוקיה הרגילים, אולם בעלה לחץ עליה מאוד ולכן יצאה איתו לחדר המדרגות. עוד לפני שהספיקו לסגור את הדלת, פגע הטיל בדירתם והיא נהרסה כליל, בחסדי ונסי ה' יתברך הם יצאו ללא פגע...

בראיון לאמצעי התקשורת סיפרה אותה דיירת: "אני מרגישה טוב. אין לי שום בעיה...תודה לאל שלא קרה לנו שום דבר. אני מאוד מופתעת שזה הגיע לראשון, לא חשבתי בכלל לקום מהכורסא. אזעקה, אבל לא חשבתי לקום".

 

ועוד כהנה וכהנה...

 

1506 שיגורים – רק 58 בשטח בנוי

עם ישראל מלומד בניסים ב"ה. כפי שכתבתי בטור זה בעבר גם במלחמת המפרץ היו נסים רבים – אנשי "חקר ביצועים" בצה"ל העריכו כי כל טיל סקאד שיפול יגרום לשלושה הרוגים בממוצע רחמ"ל. בפועל נפלו כ- 40 טילים ונהרג אדם אחד הי"ד. נסים גדולים אלו חזרו על עצמם גם כעת (וגם במבצע ופרת יצוקה", ולמעשה גם במלחמת לבנון השנייה).

 

מתוך 1506 רקטות ששוגרו כל הסוגים), נפלו על פי נתוני צה"ל כ- 860 בשטחים פתוחים, ולמעלה מ- 150 נפלו בשטח פלסטיני - בחלק מהמקרים התפוצצו הרקטות או נפלו על פעילי הטרור עצמם!

בנוסף, למעלה מ- 420 רקטות יורטו ע"י מערכת כיפת ברזל בסייעתא דשמיא.

 

רק 58 רקטות פגעו בשטח בנוי ומאוכלס! פחות מארבעה אחוזים!

גם רקטות אלו שפגעו באופן ישיר בבניינים, בתים פרטיים, מכוניות וכו' – הסבו מספר נפגעים קטן מאוד באופן יחסי הי"ד.

 

אין ספק שגם זהו נס גלוי. במשך שנים רבות התכוננו ארגוני הטרור לרגעים אלו בהם יוכלו לשגר את מטעני התופת שלהם אל לב ליבה של האוכלוסייה האזרחית חסרת הישע. למעלה מ- 10,000 רקטות הוברחו או יוצרו, כ- 2000 משגרי רקטות ובורות שיגור הוכנו ברחבי הרצועה, כשכמעט כולם מוקמו בכוונה תחילה בלב איזורים מיושבים, על מנת שצה"ל ירתע מלתקוף אותם. אימונים אינטנסיביים נערכו ברצועה, בהדרכת מומחים מאיראן ופעילי טרור מחיזבאללה, וזאת בפיקוחו של מפקד הזרוע הצבאית של החמאס, שחוסל בפתיחת המבצע. ארגוני הטרור בנו תשתית מסועפת של משגרים תת-קרקעיים, אשר ניתן לחמש אותם ולתפעל אותם מרחוק בלא לסכן את פעילי הטרור, והוקמה רשת תקשורת חסינת שיבוש ומערך פיקוד ושליטה ששלט היטב בכל מערך השיגורים הענק.

 

מערך ההברחות האדיר של החמאס התבסס על כ- 1200-1300 מנהרות הפועלות יומם וליל. גולת הכותרת של המערך היו רקטות הפאג'ר 5 האיראניות לטווח של 75 ק"מ, ורקטות ה 75-M (חיקוי שייצר חמאס בעצמו לרקטות הפאג'ר הנ"ל). כמו כן נרכשו גם רקטות פאג'ר 3 (לטווח של 43 ק"מ – מסוגלות להגיע לאזור רחובות), ויוצרו מזל"טים שיועדו בעיקר לנשיאת חומרי נפץ לעומק של מאות קילומטרים בשטח ישראל. רוב המערך של הרקטות הכבדות והמזל"טים הושמד בסייעתא דשמיא גדולה, מיד עם פתיחת המבצע, ולכן לא בא לידי ביטוי.

 

בטור קודם שפרסמתי באתר זה הסברתי באריכות מדוע גם היירוטים של מערכת כיפת ברזל הינם למעשה נס בפני עצמו. ובלשון החסידות – "נס המלובש בטבע" – נס שאינו גלוי לגמרי, אלא "מלובש" ומוסתר בתוך אירועי הטבע, וכפי שאמרו חז"ל בגמרא: ""לעושה נפלאות גדולות לבדו" – שאפילו בעל הנס אינו מכיר בניסו" (מסכת נידה, ל"א א').

 

מערכת זו פותחה על אף התנגדותם של מומחים ומדענים רבים, אשר סברו כי כמעט ואין סיכוי למימושו המוצלח של הקונספט הטכנולוגי שעמד בבסיסה. הצבא עצמו התנגד לפיתוח כיפת ברזל, כמו גם שרים ובכירים רבים במערכת הבטחון. גם כמה ממפקדי חיל האוויר בעבר התנגדו למערכת, והיו מומחים שטענו כי לא תהיה לה יכולת ליירט רקטות לטווח של עשרות ק"מ. חברת "רפאל", יצרנית המערכת, נאלצה לקחת הלוואות של מאות מיליוני דולרים מבנקים זרים, על מנת להמשיך ולממן את פיתוחה. משלחת מומחים אמריקאית שבחנה את המערכת לפני מספר שנים, הצהירה על כך שלדעתה אין לה שום סיכוי, אפילו לא סיכוי קטן, להצליח – לא בלוח הזמנים הקצר וגם לא ברמת ביצועי היירוט, אולם כדי "להיות מנומסים" הם כתבו בדו"ח שהגישו שיש למערכת 10% סיכויי הצלחה בלבד...

 

גם מפתחי המערכת מודים היום שפרק הזמן הקצר בו היא פותחה היה מעל ומעבר לציפיותיהם, וכך גם ביצועיה המצוינים – קרוב ל- 90 אחוזי הצלחה ביירוט!

ההצלחה הנפלאה הביאה לכך ששונתה גם מדיניות השיגור – במהלך מבצע עופרת יצוקה שוגרו 2 טילי יירוט לעבר כל רקטה ואילו במבצע עמוד ענן, בשל ההצלחה המדהימה, שוגר בדרך כלל רק טיל יירוט אחד. זוהי סייעתא דשמיא גדולה מאוד, ובלשון החסידות – "נס המלובש בטבע", ובלשון חז"ל בגמרא הנ"ל "נפלאות גדולות". "הודו לה' כי טוב כי לעולם חסדו"!

 

חשיבות ההודאה לה'

 

הגמרא במסכת סנהדרין (צ"ד.) אומרת:"ביקש הקב"ה לעשות חזקי' משיח...אמרה מידת הדין לפני הקב"ה...חזקי' שעשית לו כל הניסים הללו (שניצל מסנחריב ונתרפא מחוליו-רש"י) ולא אמר שירה לפניך תעשהו משיח?", ואכן דורו של חזקי' לא זכה להיגאל והגלות נמשכה, מכאן למדים אנו את חשיבותה העצומה של הודאה לה' יתברך על הנסים הרבים שהוא עושה עמנו. וזאת הן כביטוי הכרחי של הכרת הטוב, והן על מנת לזרז את הגאולה. כמו כן, וכמבואר בתורת החסידות – כאשר אנו מודים לה' יתברך על משהו מסוים, אנו גורמים לכך שיושפע לנו שפע רב באותו ענין שהודינו עליו, ומכאן שהודאה לה' יתברך על הניסים, גורמת להשפיע לנו נסים נוספים.

 

 

 

מאת: הרב אבישי אפרגון. הכותב הינו ראש ישיבת חב"ד כפר סבא, ושירת בעבר בצה"ל בתפקיד מסווג.

 

-----כל המידע בטור זה מבוסס אך ורק על מקורות גלויים-----

 

Avishayifargon@gmail.com

התחברות לחברים

 
 
נא להתפלל עבורם


זכות הקוראים והמתפללים לרפואת היולדת חן חווה בת אוסנת מרים והתינוקת אודיה בת חן חווה

לשלום בית בריאות הגוף והנפש
וזרע בר קיימא
של ורדה לאה בת יהודית
ובעלה מורדכי
נחמן אדם בן שרה


לרפואת הנפש
של לירון אביגזר
בן עליזה ודוד 

לרפואת גילה ברקוסה בת פורטונה למשפחת סבן

ולרפואת הודיה בת כרמלה
וניסן בן מרל יניב בן רינה

בת-שבע בת סולטנה לרפואה שלימה בגוף ובנפש

רפאל חיים (חואטי ציון) בן מרגושה לרפואה שלימה בגוף ובנפש


לרפואת שיסל בת אנה ! 
 

שרה בילה בת מרים
לרפואת הנפש והגוף 


לרפואת מעיין בת ענת !


הרב מיכאל בן רחל
לרפואה שלמה

 

גל חיים בן בתייה לרפואה שלמה!

 

אילן אהרון בן סעדה
לרפואה שלמה


נתן נתנאל בן טינה לרפואה שלמה!
 

אסף יוסף בן בתיה לרפואה שלמה ולזיווג הגון

 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
  

 
 

 
מונה: