בס"ד
    12:51:44     28/05/2013     
  
 

 
   
   
   
   
   
   
   
             

 
להיט חדש

 

 

 
   
     
     
     
 

בס"ד.

סקירה בטחונית בהשקפה יהודית

 

מאת: הרב אבישי אפרגון ראש ישיבת חב"ד כפר סבא.

(שירת בצה"ל בתפקיד מסווג).

 

אספקת נשק רוסי לסוריה שינוי מאזן הכוחות עם ישראל?

 

בתקופה האחרונה מתפרסמים דיווחים רבים על אספקת נשק רוסי לסוריה. בין היתר דווח על אספקת מערכות חדישות להגנה אווירית, מטוסי קרב מדגמי מיג-29 ויאק-130, מסוקי קרב ותובלה, טילי נ"ט איכותיים מדגמי קורנט ומטיס (אשר במלחמת לבנון השניה הצליחו לחדור את שריון טנקי המרכבה 4), טילי חוף-ים לטווח ארוך מאוד (300 ק"מ) ועוד. שרת החוץ של ארה"ב אף האשימה בשבוע שעבר את רוסיה בכך שהיא מספקת את הנשק הרב על אף ידיעתה שהוא משמש את צבא סוריה בדיכוי האכזרי של ההפגנות, וטענה שרוסיה מעבירה בימים אלו ממש מסוקי קרב שיכולים להביא להחרפת העימות בסוריה ולטבח נוסף באזרחיה.

מלבד המשמעויות שיש לאספקת הנשק ביחס לדיכוי המרד, יש לבחון בזהירות גם את משמעותם של הדיווחים ביחס למאזן הכוחות הישראלי-סורי וכן ביחס לאפשרותה של התערבות צבאית בין לאומית בנעשה בסוריה.

 

רכישת הנשק בתחום האווירי

בתחום זה המדובר בעיקר על שני חוזים. חוזה הרכש הראשון כולל 10 מטוסי מיג 29. אלו מטוסי ירוט איכותיים בעלי יכולת תמרון מצוינת ומערכות נשק מתקדמות. יחד עם זאת, חשוב מאוד לזכור כי מטוסים רבים מדגם זה כבר הופלו ע"י מטוסים אמריקאים מדגמי פ16 ופ15 – המהווים גם את עיקר כוחו של חיל האוויר הישראלי - בשתי מלחמות המפרץ מול עיראק. איכות הטייסים בישראל אינה נופלת מאיכות הטייסים האמריקנים (וככל הנראה אף עולה עליה כפי שהוכח פעמים רבות בתרגילים משותפים עם חיל האוויר האמריקאי), ואילו איכותם של הטייסים הסורים נחשבת לבינונית-נמוכה. ולכן האיום הנשקף מהמטוסים הנ"ל אינו בעל משמעות רבה, וזאת במיוחד משום שהמדובר בעשרה מטוסים בלבד כמות קטנה ביותר (פחות מחצי טייסת שמונה בדרך כלל 20-24 מטוסים).

 

עובדה חשובה נוספת היא שב- 25 השנים האחרונות לא רכש חיל האוויר הסורי שום מטוס קרב, בעוד שישראל רכשה בתקופה זו מאות מטוסים חדישים ואף פיתחה עבורם מגוון עצום של טילים ופצצות מתוחכמים, מערכות לוחמה אלקטרונית (המסוגלות לשבש את מערכות המכ"ם והטילים של המטוסים הרוסים), כוונות קסדה (פיתוח ישראלי יחודי המציג את כוונות המטוס ישירות על משקף הקסדה ומאפשר לטייס "לנעול" על מטוס האויב ולהפילו בזריזות רבה) ואמצעים רבים נוספים. ההזנחה ארוכת השנים של חיל האוויר הסורי יצרה פער גדול בינו לבין חיל האוויר הישראלי, ורכש של 10 מטוסי מיג 29 לא יצמצם את הפער באופן מהותי. כמו כן יש לציין כי חוזה זה עדיין לא סוכם סופית, ומרגע שיסוכם תעבור לפחות כשנה עד לאספקתם של כל המטוסים, על כל המערכות הנלוות אליהם, יצירת התשתית הטכנית והלוגיסטית, אימון הטייסים במערכות החדשות וכו'.

 

חוזה נוסף הינו לרכש 36 מטוסי YAK-130. באמצעי תקשורת מסוימים זכה חוזה זה להבלטה רבה והמטוסים תוארו כ"מטוסי קרב". תיאור זה הינו מוגזם לדעתי משום שיעודו הראשון והמרכזי של מטוס זה הינו לשמש כמטוס אימון. אמנם, במטוסי אימון רבים, מקנה היצרן למטוס גם יכולת תקיפה, וכך נעשה גם במטוס זה, אולם זוהי יכולת מצומצמת המוגדרת כיכולת "תקיפה קלה" בלבד. כך גם לגבי יכולתם של המטוסים הנ"ל להשתתף בקרבות אוויר מול מטוסי קרב יעודיים כדוגמת הפ16 וה פ15. למטוסי הקרב היעודיים הנ"ל ישנה מהירות גדולה פי כמה ממטוסי האימון, יכולתם לשאת טילים ופצצות ואמצעים אלקטרוניים גדולה בהרבה, יחס הסחב/משקל וכן קצב הנסיקה (פרמטרים הנוגעים ליכולת התמרון) טובים בהרבה, למכ"ם שלהם יש יכולות מצוינות והם מצוידים במנועים חזקים בהרבה בעלי מבער אחורי וכו'. לפיכך אספקתם של 36 מטוסי האימון/תקיפה קלה אינה בעלת משמעות רבה ולא תשנה כלל את המאזן האווירי האזורי. יש לציין כי אספקת המטוסים הנ"ל עדיין לא החלה, וסביר להניח שיצורם, אספקתם המליאה וההדרכה לגבי השימוש בהם, יארכו זמן רב.

 

בנוסף למטוסים רכשה סוריה בשנים האחרונות כמות מסוימת של מסוקי תובלה (בעלי יכולת לירי רקטות), ושרת החוץ האמריקנית אף האשימה את רוסיה כי היא מוכרת לסוריה גם מסוקי קרב העלולים לשמש לפגיעה באזרחים. רוסיה הכחישה שהיא מוכרת מסוקי קרב וטענה שהמדובר רק בשיפוץ של מסוקים ישנים שהועברו אליה כבר לפני מספר חודשים, והיא מחויבת לשפצם ע"פ ההסכמים בינה לבין סוריה. בימים האחרונים גם בארה"ב מודים ששרת החוץ ניסתה למעשה לבצע "ספין" ולהעמיד את רוסיה במצב לא נוח, אולם האמת היא שאכן לא מדובר במכירת מסוקי קרב חדישים אלא רק בשיפוץ ובתחזוקה של מסוקים ישנים.

 

רכישת הנשק בתחום ההגנה האווירית (נ"מ)

במשך שנים רבות סבל גם מערך ההגנה האווירית הסורי מהזנחה רבה. רובן המכריע של סוללות הנ"מ בסוריה נרכשו לפני כ- 30 שנה ואף יותר. במשך שנים רבות הביעה סוריה את רצונה במערכת 300 – S (אשר גם איראן ביקשה לרכוש) הנחשבת למקבילה הרוסית לטילי הפטריוט האמריקנים. אולם, בחסדי שמים, מסיבות שונות לא יצאה עיסקת רכש זו אל הפועל, ומערך ההגנה האווירית דרך במקום ואף הידרדר ברמתו התפעולית-תחזוקתית. אולם בשנים האחרונות החלה סוריה בהשקעה של סכומי כסף ניכרים בשדרוגן של חלק ממערכות הנ"מ הישנות וברכש של חדשות. ע"פ נתוני מכון INSS (אשר בראשו עומד ראש אמ"ן לשעבר-האלוף עמוס ידלין), רוכשת סוריה בימים אלו 8 סוללות של מערכת הטילים BUK (הכוללות 18 רכבי שיגור בסך הכל), ו- 9 סוללות של מערכת הנ"מ PANTSIR – הכוללות 36 רכבי שיגור בסך הכל (בחלק מאמצעי התקשורת דווח על 36 סוללות PANTSIR – נתון שגוי בעליל הנובע מחוסר אבחנה בין "סוללה" לבין "משגר/רכב שיגור", כאמור לעיל 36 הינו מספר רכבי השיגור ולא מספר הסוללות). בנוסף נרכשו מספר אמצעים נוספים המיועדים להגנה טקטית קצרת טווח.

 

השקעה ניכרת זו בתחום ההגנה האווירית מלמדת על חששה הכבד של סוריה מפני תקיפה אווירית על מתקניה האטרטגיים וצבאה הן בשל עוצמתו הגדולה של חיל האוויר הישראלי והן בשל הסיכוי ההולך וגדל למעורבות צבאית בין לאומית לטובת המורדים.

 

מערכות הנ"מ הנ"ל נחשבות לחדישות ואיכותיות, יש להן יכולת עמידות מסוימת מול אמצעי שיבוש ולוחמה אלקטרונית, ועל פי הצהרות היצרנים הרוסים הן אף מסוגלות ליירט גם טילים ופצצות (ולא רק מטוסים), ובכך לסכל נסיונות לפגוע במתקנים אסטרטגיים או בסוללות עצמן. הרמטכ"ל בני גנץ אף התבטא לאחרונה שמערכת ה BUK (17-SA) מהווה איום על העליונות האווירית של ישראל.

 

אולם, יש לזכור כי הצהרות היצרן הן בדרך כלל מוגזמות ונוטות לתאר את המוצר בצורה טובה הרבה יותר מאשר במציאות. מערכת נ"מ יבשתית המסוגלת ליירט טילים ופצצות (אשר קטנים בהרבה ממטוסים וגם נעים ומתמרנים בצורה מהירה ו"חריפה" הרבה יותר) כמעט ואינה בנמצא במדינות המערב, וסביר להניח שיכולת ההגנה העצמית של המערכות הרוסיות הנ"ל הינה מוגבלת ולא תעמוד מול מתקפה מסיבית המשולבת בלוחמה אלקטרונית מתקדמת ואמצעים נוספים (ניתן גם לפגוע בהן באמצעות אש ארטילרית, פשיטות קומנדו וכו'). כמו כן, מספרם הקטן יחסית של רכבי השיגור, ושטחה הגדול של סוריה, לצד המרד ההולך ומתגבר והאיום בפעילות צבאית בין לאומית, שוחקים בהרבה את יכולת הנ"מ החדשה. עוד יש לציין כי חלק נכבד ממערכות הנ"מ אינו עובר שום שדרוג, וגם המערכות שכן משודרגות הינן מיושנות ביותר (בעיקר סוללות 2/3-SA אשר נרכשו לפני 30-40 שנה) ושדרוגן לא ישנה את מצבן באופן מהותי, וזאת במיוחד לאור העובדה שישראל נחשבת לאחת המדינות המובילות בעולם בתחום הלוחמה האלקטרונית.

 

לסיכום מערכות הנ"מ הנ"ל מהוות אכן איום משמעותי שיש להיערך אליו כראוי, אולם אין בהן כדי לשנות מן היסוד את מצבו של מערך הנ"מ הסורי, שעדיין סובל ממערכות מיושנות מאוד, מחוסר יכולת התמודדות מול לוחמה אלקטרונית מתקדמת, ומשחיקה מתמשכת בשל המרד בסוריה (בשבוע שעבר אף השתלטו המורדים על בסיס טילי נ"מ). שינוי מהותי במצבו של מערך ההגנה האווירית הסורית יתבצע רק אם תרכוש סוריה כמויות משמעותיות נוספות של אמצעי נ"מ חדישים וביניהם מערכת ה 300-S – אולם התפתחות שכזו אינה נראית באופק.

 

 

 

רכישת נשק בתחום היבשתי

בתחום זה המדובר בעיקר על רכש של טילי נ"ט חדישים, אשר הסורים רכשו כבר בעבר ואף העבירו אותם לארגון החיזבאללה (שהשתמש בהם במלחמת לבנון השנייה). יחד עם זאת ב- 20 השנים האחרונות לא ביצע צבא סוריה שום רכישה של טנקים, תותחים או נגמ"שים חדשים, וגם בתחום זה הוא סובל מהתיישנות המערכות, בעיות תחזוקה ותפעול, וישנו פער של ממש בין איכותם של טנקי המרכבה לדגמיהם השונים (ואפילו טנקי המגח של צה"ל) לבין הטנקים הסורים (שרק חלק קטן מהם שודרג במשך השנים). יוצא הדופן היחיד הינו ההתעצמות של המערך הרקטי, וזאת גם כתוצאה מלקחים שסוריה הפיקה ממלחמת לבנון השנייה. כחלק מלקחים אלו גם הגדילה סוריה את מערך הבונקרים והביצורים שלה אל מול חזית רמת הגולן.

 

לפיכך, ולאור העובדה שלרכש טילי הנ"ט לא מתלווה חיזוק של המערך ההתקפי, נראה סביר להניח שרכש טילי הנ"ט אינו מהווה שינוי מגמה בצבא סוריה, ואינו מהווה הכנה למתקפה כלשהי, אלא הוא חלק מעיבוי המערך ההגנתי. יש לציין כי לאחר מלחמת לבנון השנייה וכן אל מול התפתחותו של מערך הנ"ט הסורי, פועלת ישראל לחזק מאוד את מערכות ההגנה של הטנקים, וכבר נכנסה לשירות מערכת "מעיל רוח", המותקנת על כל טנק מרכבה 4 שמיוצר (וככל הנראה תותקן גם על טנקים נוספים). מערכת זו מסוגלת ליירט את טילי הנ"ט הנ"ל. המערכת כבר הוכיחה את עצמה מול שיגורי נ"ט בגבול רצועת עזה בשנה האחרונה.

 

רכישת נשק בתחום הימי

סוריה רכשה בחודשים האחרונים את טילי השיוט הרוסיים מדגם "יאחונט". זהו טיל נגד ספינות בעל טווח ארוך במיוחד של כ- 300 ק"מ, אשר נע במסלול נמוך מאוד (המקשה על גילויו וירוטו) ובמהירות גדולה. ככלל, ספינות חיל הים מדגמי ה"סער 4/5" מצוידות כולן הן במערכות לוחמה אלקטרונית מסוגים שונים והן במערכות לפגיעה פיזית בטיל, הנכנסות לפעולה במידה ואמצעי הנגד האלקטרוניים לא הצליחו לשבשו. בחיל הים טענו לאחרונה שאמצעי הנגד שברשות ישראל מסוגלים לפגוע גם בטיל זה, מה גם שבימים אלו מסיימת התעשייה האוירית את פיתוחו של הטיל נגד טילים החדיש "ברק 8", אולם מכל מקום ברור שמדובר באיום חדש בעל יכולות ניכרות אשר יש להיערך כלפיו בצורה הראויה (גם ע"י רכש של ה"ברק 8" והצבתו בפועל על ספינות רבות).

 

משמעותו של הרכש הסורי מרוסיה

מכל האמור לעיל ניתן לסכם ולומר כי מאזן הכוחות הישראלי-סורי לא השתנה באופן משמעותי כתוצאה מרכישות הנשק הסוריות, וכי החולשות היסודיות של צבא סוריה לא תוקנו במידה מהותית, וזאת על אף המאמצים הסורים בכיוון זה. משמעותן העיקרית של הרכישות גם אינה קשורה לדיכוי המרד, ונראה כי ניתן לסכם ולומר שסוריה רוכשת בעיקר מערכות בעלות אופי הגנתי, ומכאן שהיא חותרת בעיקר לחזק את יכולתה ההגנתית ואת יכולת ההרתעה שלה מול תוקף פוטנציאלי. הרכש המוגבר בתחום הנ"מ ובתחום הטילים נגד ספינות יוצר הרתעה גדולה יותר מול מדינות המערב השוקלות התערבות צבאית אווירית וימית בסוריה.

 

חשוב לציין שאין שום ידיעות על אספקת טילים ו/או רקטות לצבא סוריה. סוריה אמנם ביקשה לרכוש טילי קרקע-קרקע חדישים מרוסיה לפני מספר שנים, אולם בקשה זו נשללה על הסף.

 

השרש הרוחני לקריסתו של סוריה

על הפסוק "ואתם אל תיראו את עם הארץ כי לחמנו הם, סר צילם מעליהם וה' אתנו אל תיראום" (במדבר י"ד, ט'), כתב האור החיים הקדוש: "או ירמוז לשרי מעלה, שאין אומה נופלת עד שנופל השר שלה תחילה (מכילתא שירה ב') כענין שכתוב (ישעיה כ"ד כ"א) יפקוד ה' על צבא המרום במרום וגו' ואחר כך על מלכי האדמה באדמה, וכמפורש בספר דניאל (י' כ')...וכך אמרו במדרש שיר השירים, ונסו הצללים, אלו שרי אמות והמלאכים שלהם...".

מדברי קודשו של האור החיים הקדוש למדים אנו כי נפילתם של משטרי מדינות ערב בשנה וחצי האחרונות הינה חלק מתהליך רוחני גדול.

 

פרשן המקרא הידוע, בעל הטורים, מבאר כי מסמיכות הפסוק "ואלה שני חיי ישמעאל...על פני כל אחיו נפל" (בראשית כ"ה, י"ח) אל הפסוק הבא אחריו "ואלה תולדות יצחק..." למדים אנו ש "כשיפול ישמעאל באחרית הימים אזי יצמח בן דוד [=המלך המשיח] שהוא מתולדות יצחק", ומדבריו ברור שנפילת משטרים אלו הינה מסימני הגאולה הקרובה.

 

אין ספק כי לעינינו מתרחש תהליך היסטורי כביר בו מתקדמת האנושות כולה לקראת ערכים של צדק, חרות ורווחת הפרט, וזהו צעד ענק לקראת הגאולה האמיתית והשלימה. התהליך מתבטא גם בנפילת משטרי הרשע בעיראק, לוב, תימן, טוניס, מצרים, סוריה ואפגניסטן (וחיסולו של הטרוריסט המבוקש ביותר בעולם אוסאמה בן לאדן, וכן חיסולה המושלם של כמעט כל שדרת הפיקוד של אל-קאעידה) ובמלחמה המשותפת שמנהלות כמעט כל המדינות בעולם כנגד הטרור העולמי, והינו המשך לנפילתה של ברה"מ, התפרקות "ברית וורשה" והתפוררות הקומוניזם, וצעד נוסף לקראת הגאולה בקרוב ממש.

 

 

-----כל המידע בטור זה מבוסס אך ורק על מקורות גלויים (בעיקר על נתוני INSS, וכן מכון לונדון למחקרים אסטרטגיים IISS, מכון JANES בארה"ב)----

 

Avishayifargon@gmail.com

התחברות לחברים

 
 
נא להתפלל עבורם


זכות הקוראים והמתפללים לרפואת היולדת חן חווה בת אוסנת מרים והתינוקת אודיה בת חן חווה

לשלום בית בריאות הגוף והנפש
וזרע בר קיימא
של ורדה לאה בת יהודית
ובעלה מורדכי
נחמן אדם בן שרה


לרפואת הנפש
של לירון אביגזר
בן עליזה ודוד 

לרפואת גילה ברקוסה בת פורטונה למשפחת סבן

ולרפואת הודיה בת כרמלה
וניסן בן מרל יניב בן רינה

בת-שבע בת סולטנה לרפואה שלימה בגוף ובנפש

רפאל חיים (חואטי ציון) בן מרגושה לרפואה שלימה בגוף ובנפש


לרפואת שיסל בת אנה ! 
 

שרה בילה בת מרים
לרפואת הנפש והגוף 


לרפואת מעיין בת ענת !


הרב מיכאל בן רחל
לרפואה שלמה

 

גל חיים בן בתייה לרפואה שלמה!

 

אילן אהרון בן סעדה
לרפואה שלמה


נתן נתנאל בן טינה לרפואה שלמה!
 

אסף יוסף בן בתיה לרפואה שלמה ולזיווג הגון

 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
  

 
 

 
מונה: