בס"ד
    12:51:44     28/05/2013     
  
 

 
   
   
   
   
   
   
   
             

 
להיט חדש

 

 

 
   
     
     
     
 

דף הבית >> הפצצת הכור בעיראק - הנסים והמשמעות לתקיפה באיראן
 

בס"ד.

בערב חג השבועות שנת תשמ"א הופצץ והושמד הכור הגרעיני בעיראק, במבצע מורכב שקדמו לו הכנות רבות, ואשר הסתיים, בחסדי שמים ובנסים גלויים, בהצלחה מליאה וללא שום פגיעה במטוסי חיל האוויר.

 

הכור העיראקי נבנה ע"י ממשלת צרפת, שגם סיפקה את האורניום הנדרש להפעלתו. הכור כונה בעיראק "17 בתמוז" – משום שבתאריך זה בחודש יולי מקביל לחודש תמוז בלוח השנה העיראקי) עלתה לשלטון בעיראק מפלגת הבעת'. אין צורך להכביר במילים על משמעותו של השם עבורנו (17 - י"ז בתמוז), מה גם שסדאם חוסיין ימ"ש ראה את עצמו כיורשו של נבוכדנאצר הבבלי אשר החריב את בית המקדש הראשון, ולשיטתו עיראק הייתה אמורה לתפוס מעמד עולמי כמעצמת "בבל החדשה".

 

במהלך הקמתו של פרוייקט הגרעין העיראקי עקבה אחריו ישראל מקרוב, ואף הייתה אחראית, על פי פרסומים זרים, לפעולות חבלה שונות ברכיבי הכור אשר תרמו לעיכובים שונים בהקמתו. יחד עם זאת, לדברי האלוף אביעזר יערי (לשעבר ראש חטיבת המחקר באמ"ן), קבוצת חשיבה של המוסד, אמ"ן וגופים נוספים, הגיעה למסקנה שהצלחת מאמצי השיבוש הינה חלקית בלבד. הוחל בדיונים בממשלה לקראת אפשרות של תקיפת הכור.

 

רבים התנגדו לתקיפת הכור. ביניהם ראש אמ"ן (שהרמטכ"ל נאלץ להסתיר ממנו את התקיפה הצפויה – מחשש שיפעל לסיכולה) וראש המוסד, שרים ופוליטיקאים. וזאת משיקולים רבים – החשש ממשבר ביחסי ארה"ב-ישראל, הסיכונים והמורכבות של הפעולה, החשש מהתדרדרות למלחמה כוללת מול עיראק וכל העולם הערבי, והחשש שמא תקיפה שכזו לא תחסל את פרויקט הגרעין ורק תגרום לעיראק לזרז את מאמציה בתחום הגרעין. סגניהם של ראשי אמ"ן והמוסד חלקו על דעת מפקדיהם, ויחד עם מפקדים נוספים סברו שיש לצאת למתקפה, וזאת מתוך הערכה שהמשבר עם ארה"ב לא יהיה חמור, צה"ל מסוגל להוציא לפועל בהצלחה את הפעולה על אף מורכבותה וסיכוניה והעולם הערבי לא היה צפוי להערכתם להתאחד למלחמה באותו זמן. כמו כן העריכו המצדדים בפעולה כי אף אם הפעולה לא תחסל את פרויקט הגרעין, מכל מקום הוא יעוכב באופן משמעותי, שיאפשר לישראל ולעולם להרוויח זמן חשוב אשר במהלכו יפעלו לסיכולו המלא. בסופו של דבר החליט ראש הממשלה מנחם בגין להוציא לפועל את המתקפה.

 

 

"עשרת הנסים"

בפרקי אבות – אותם נהוג לקרוא בשבתות אלו שלאחר חג הפסח – מובא "עשרה נסים נעשו לאבותינו בבית המקדש..." (פרק ה', משנה ה'). בהתבסס על המידע שנחשף בשנים האחרונות, ניתן לראות שגם בתקיפת הכור אירעו עשרה נסים (לפחות...):

 

1. בתחילה, נערך חיל האוויר להפצצה באמצעות מטוסי הפנטום שעמדו אז לרשותו. למטוסים אלו, שהינם כבדים ודו מנועיים, תצרוכת דלק גבוהה, והשימוש בהם חייב תדלוק אווירי שהיה הופך את הפעולה למסובכת ומורכבת יותר. ארה"ב גם סירבה אז למכור לישראל התקני תדלוק עבור מטוסי הבואינג, ולכן נאלצו לתכנן תדלוק אווירי מצומצם יותר באמצעות מטוסי הרקולס. אולם, באותה תקופה קרס משטרו של השאה הפרסי, בשל המהפיכה האסלאמית באיראן, ולכן הציעה ארה"ב לישראל לרכוש כ- 72 מטוסי 16F חדישים שהיו מיועדים במקור לאיראן! לפני נפילת המשטר בפרס הייתה אמורה לישראל להמתין זמן רב עד לקבלת המטוסים האיכותיים, אולם המהפיכה הביאה לביטול עסקת נשק ענקית של איראן עם ארה"ב וישראל קיבלה את המטוסים תוך זמן קצר ביותר. בישראל הכניסו שינויים נוספים במטוסים הללו שאפשרו להם לטוס לטווח של כ- 1000 ק"מ ללא שום תדלוק אווירי.

 

2. ארה"ב הציבה בבסיסי חיל האוויר משקיפים שנועדו לוודא שישראל משתמשת במטוסים "בצורה ראויה". משקיפים אלו עקבו מקרוב אחרי פעילות המטוסים והטייסים, ובחיל האוויר חששו מאוד מכך שלא ניתן יהיה להסתיר מהם את ההכנות והתרגילים המרובים שנעשו כהכנה לתקיפת הכור. באחת ההזדמנויות, בסמוך ממש לתקיפת הכור, נפלה מזוודה מידיו של אחד מקציני המודיעין הבכירים, ושטרות כסף עיראקים התפזרו מתוכה, השטרות נועדו לחלוקה לטייסים (בשל ההערכה שלפחות חלקם יפלו בשבי) וקציני המודיעין שנחרדו מהאפשרות שהמשקיפים האמריקנים יבחינו בשטרות הכסף המוזרים, הסתערו על השטרות המתעופפים והמפוזרים ואספו אותם בחזרה...

בסופו של דבר התברר כי אנשי הצבא האמריקאים לא הצליחו להבחין בפעילות החריגה.

 

3. אחד הנסים הגדולים ביותר אירע כבר בשלבים הראשונים של הטיסה. המטס האווירי כלל 8 מטוסי 16F (להפצצה) ו- 6 מטוסי 15F (לחיפוי אווירי) – כח אווירי גדול זה נע בגובה נמוך מאוד על מנת למנוע את גילויו ע"י מערכות מכ"ם. דקות ספורות לאחר ההמראה עברו המטוסים מעל מפרץ עקבה, בדיוק מעל היאכטה של חוסיין מלך ירדן בכבודו ובעצמו... המלך חוסיין, שהיה טייס קרב מקצועי (ומפקד חיל האוויר הירדני בעברו), הבין מיד את המשמעות של המטס הגדול והחמוש היטב שעבר מעל לראשו, ויצר קשר מיידי עם המטכ"ל הירדני, תוך שהוא פוקד עליו להזהיר גם את עיראק. המודיעין בישראל איתר את השיחה והאזין לה, ודרמה של ממש התפתחה ב"בור" (מוצב הפיקוד העליון של צה"ל) בו ישבו באותה עת כל בכירי צה"ל. חשש עצום נוצר לחייהם של הטייסים. מבחינה מבצעית היה ברור שכל נסיון ליצור קשר עימם ולהזהירם מטייסי האויב רק יביא לכך שצבאות נוספים באיזור יאתרו את תנועתם, ולכן היה ברור כי למעשה אין אפשרות להזהירם, אלא רק לבטל את הפעולה לגמרי או להניח להם להתקדם לעבר יעדם בלא להזהירם.

 

הבעיה המרכזית נבעה מכך שלא ניתן היה לדחות יותר את הפעולה משום שהכור העיראקי עמד להיות "מוטען" באורניום, ואז אי אפשר כבר היה להפציצו משום שהיה נגרם אסון המוני עם 150,000 נפגעים.

סגן אלוף (מיל') שמאי גולן שהיה קצין המודיעין של המבצע, סיפר שהרמטכ"ל רפול שאל אותו: "האם אנחנו נדע כשהעיראקים ילחצו על הכפתור האדום שיזניק מטוסים ויפעיל את סוללות הקרקע-אוויר [טילים נגד מטוסים]"?

קצין המודיעין השיב בחיוב, והרמטכ"ל קיבל את ההחלטה הקשה, להמשיך בתקיפה על אף הסיכון הגדול שנוצר, תוך שהמודיעין עוקב בדריכות רבה אחרי חילות האוויר באיזור. הנס הגדול הוא שעל אף התראת המלך חוסיין שום מטוס עיראקי, סעודי או ירדני, לא הוזנק לקראת מטוסי התקיפה!

לדברי מוביל התקיפה אל"מ זאב רז, הוא אינו מבין עד היום מדוע לא הוזנקו מולם שום מטוסי קרב...וזאת על אף ההזהרה הירדנית ועל אף העובדה, שלדברי סא"ל גולן היה קצין עיראקי לקישור אווירי בירדן, וההתרעה יכלה בקלות רבה להגיע לחיל האוויר העיראקי. זהו נס גלוי ונפלא, שכנ"ל אין לו שום הסבר עד היום...

 

4. במסגרת ההכנות למבצע ניסו במודיעין חיל האוויר למצוא נקודת חצית גבול נסתרת לתוך סעודיה, אולם במהרה התגלה כי אין נקודה כזו, וכי כל הגבול נצפה היטב ע"י חיילי הצבא הסעודי. גם בהמשכו של נתיב הטיסה, בתוך שטח סעודיה, לא נמצא נתיב שיכל להבטיח באופן מלא שהמטוסים לא יתגלו. בנוסף לכך, על מנת לזהות היטב את המטרה הוחלט שהתקיפה תתבצע בשעות היום – מה שמגדיל כמובן את הסיכוי לכך שהמטוסים יתגלו. על אף כל הנ"ל לא אירע שום גילוי של המטוסים, ובחסדי שמים לא הייתה שום פעילות חריגה של סוללות נ"מ או מטוסי ירוט.

 

5. חלק מהנתונים שנמסרו לטייסים על מנת לנווט למטרה, לא היו נכונים בשל גשם רב שירד ולא אפשר להם לאתר את הנ"צ הנכון, ואעפ"כ הם הגיעו בהצלחה רבה ליעד. בנוסף, אלוף (מיל') עמוס ידלין (שהתמנה בהמשך לשורת תפקידים וביניהם ראש אמ"ן), סיפר שבמהלך הטיסה מעל המדבר הסעודי, הוא גילה מחנות צבא וגם כבישים סלולים שלא צוינו כלל במפות שעמדו לרשותם (מובן מאליו שהמטוסים יכלו להתגלות ע"י אותם מחנות שהטייסים כלל לא ידעו על מיקומם ולא יכלו להיזהר מהם וכו'). כמו כן, בחיל האוויר בוצעה עבודת מחקר רבה על מנת לאתר את כל עמודי החשמל בדרך, כדי שהטייסים יוכלו להישמר מפניהם תוך כדי שהם טסים בגובה נמוך מאוד (שמאפשר התחמקות ממכ"ם), אולם, לקראת סוף הטיסה, נאלץ מוביל הטיסה "לשבור" את דממת האלחוט ולפקוד על כל הטייסים לטוס גבוה יותר (ולהיחשף למכ"ם) בשל עמודי מתח נוספים שהתגלו – אף על פי כן לא הוזנקו לעברם שום מטוסי קרב. מוביל התקיפה גם סיפר כי לפני הטיסה הזהירו את הטייסים מפני סופות חול מדבריות ועננות שיכולות לשבש את תנאי הראות והטיסה, אולם, בחסדי שמים, הראות הייתה מצוינת.

 

6. הנחת העבודה הייתה שחלק מהטייסים לא יחזרו רחמ"ל. כולם עברו אימונים והדרכה לקראת שבי, וכנ"ל אף חולק להם כסף עיראקי על מנת שיוכלו להשתמש בו אם יופלו ויאלצו להסתתר. הנחת עבודה זו נבעה מכך שסביב הכור נפרסו כ- 15 סוללות טילי נ"מ, ועוד כמויות רבות של תותחי נ"מ, מה גם שמיקום הכור היה בפרברי עיר הבירה בגדאד, שהייתה מוקפת בשדות תעופה ובמחנות צבא רבים. בנוסף, האיראנים ניסו להפציץ את הכור בתקופה שקדמה למבצע – עובדה שגרמה לעיראקים לתגבר מאוד את ההגנה סביבו – חומת עפר גבוהה הוקמה, להגנה צורפו גם בלונים נגד-מטוסים, וכוחות הנ"מ וחיל האוויר העיראקים הועמדו בכוננות עליונה. בפועל, בנסי נסים, כמעט ולא שוגרו טילי נ"מ לעבר המטוסים, תותחי הנ"מ ירו רק אש דלילה, ושום מטוס קרב לא ניסה ליירט אותם. כל המטוסים הצליחו לתקוף ללא שום פגיעה מאש נ"מ. בדרך חזור, כאשר דיווחו על כך למוצב הפיקוד, התקשו לעכל שם את הבשורות הטובות, ושאלו שוב האם אכן הדיווח (שכולם הצליחו וחוזרים ללא פגע) הוא מדויק...

 

7. פלא מדהים נוסף עולה מבדיקת תוצאות ההפצצה. חלק מהפצצות לא פגעו בכור, ושתי פצצות נוספות חדרו לתוכו אך לא התפוצצו. בתחילה נחשב הדבר כחוסר הצלחה מסוים של הטייסים (על אף שלפועל הכור הושמד). ברבות השנים התגלו נסי ה':

הפצצות "שפספסו" פגעו והשמידו מבנים נוספים באיזור אשר היוו חלק ממעבדות איטלקיות שנועדו לסייע לעיראק להפריד פלוטוניום עבור הנשק הגרעיני...

הפצצות שלא התפוצצו כלל – מנעו במשך שנים רבות את שיקומו של הכור, וזאת מחשש של המדענים והמהנדסים מנסיון לפנות את ההריסות שבתוכן מונחות 2 פצצות במשקל טונה כל אחת...

אלו נסים נפלאים שהתגלו רק כעבור זמן בו נחשב הדבר לחוסר הצלחה, וכפי שאמרו חז"ל: 'מאי דכתיב "עושה נפלאות גדולות לבדו" אפילו בעל הנס אינו מכיר בניסו' (נדה ל"א,א').

 

8. בדרכם חזור של המטוסים ציפתה להם טיסה ארוכה של כשעה וחצי, וזאת לאחר שכבר הפציצו את הכור, ולכן ההנחה הברורה והפשוטה הייתה שידלקו אחריהם מטוסי קרב רבים ושסוללות הנ"מ ינסו ליירטן. הן בעיראק והן בסעודיה ובירדן. אולם, אף לא מטוס אחד ניסה ליירטם ושום טילים לא שוגרו לעברם!

יש לציין כי כמות הדלק הקטנה שהייתה במיכליהם לא הייתה מאפשרת להם לתמרן היטב בקרב אוויר לו היו נקלעים לתוכו (משום שלא היו יכולים להפעיל את ה"מבער האחורי" שמקנה כח רב למטוס אך צורך דלק בכמויות ענקיות, בעוד שיריביהם היו בוודאי משתמשים בו).

 

9. כל הטייסים דיווחו על תופעה מדהימה. במשך כל הטיסה הארוכה (3 שעות הלוך-חזור) לא נתגלו שום תקלות בכל המטוסים! מוביל התקיפה סיפר כי רק לאחר שנחתו בארץ החלו פתאום "לצוץ" תקלות רבות (כפי שבדרך כלל קורה במטוסי קרב, שמורכבים ממאות אלפי חלקים ופועלים תחת עומסי משקל ולחצי תמרון כבדים). העובדה שהמדובר במטוסים חדשים רק הוסיפה לחששות לפני הטיסה מתקלות שונות, וזאת בשל חוסר ההיכרות הטכני והתפעולי עם המטוסים, והעובדה שמערכות נשק חדישות סובלות בדרך כלל מ"ממחלות ילדות" (דהיינו תקלות טכניות שונות הנובעות דווקא בשל היותם חדשים ולא מוכרים וכו').

 

10. כל ההערכות של ראשי אמ"ן והמוסד, ובכירים אחרים, על כך שתפרוץ בשל ההתקפה מלחמה כוללת במזה"ת, יחסי ישראל-ארה"ב יפגעו וכו' – לא התממשו כלל, בחסדי ונסי ה'.

 

מעניין לציין שמוביל התקיפה, אל"מ זאב רז, מספר שבמשך שנים רבות תמה בליבו על הצלחתה המופלגת של הפעולה, וזאת עד ששמע מפי הטייס החב"די גידי שרון (שליח הרבי לקרית טבעון) שבשבת קודש שלפני התקיפה (שאירעה ביום ראשון אחה"צ – ערב חג השבועות) דרש הרבי מחסידיו לצאת לשורת פעולות של זיכוי הרבים ובמרכזן מכירת אותיות לספר תורה, וזאת בהמשך לבקשתו מלפני כן לעשות פעולות של הוספה בתפילה, צדקה וכו' כדי "להשבית אויב ומתנקם". הרבי אף בקש שישלחו דוחות על הפעילות (בפקס) ושהדוחות יגיעו אליו אישית עוד בערב החג עצמו!

ואכן החסידים הבינו שמסיבה מסוימת יש לפעול בדחיפות ועל אף טורח ההכנות לחג וכו', וכולם יצאו בהמוניהם לפעולות ה"מבצעים". כאשר התפרסמו הדיווחים על תקיפת הכור (שלדברי ראש הממשלה דאז "הסירה את איום השואה השניה" רחמ"ל היל"ת), הובנו דברי הרבי ודרישתו לפעול בזריזות כבר בערב החג...

 

הלקח להיום

כל המעיין בסיפור התקיפה בעיראק נוכח לדעת שאותם טיעונים ממש בהם השתמשו אז מתנגדי התקיפה, משמשים גם כיום את מתנגדי התקיפה באיראן. נכון, אמנם, שמורכבות התקיפה גדולה יותר משום שמדובר במספר גדול יותר של מטרות, המפוזרות על פני שטח גדול (וחלקן תת-קרקעיות). אולם יכולותיו של חיל האוויר כיום גדולות לאין שיעור מאשר יכולותיו לפני כ- 30 שנה ואילו חיל האוויר והנ"מ האיראני הינם חלשים יחסית פי שכבר פירטתי בטורים שונים שכתבתי בעבר באתר זה), וגם יכולת התגובה האיראנית נגד ישראל הינה מוגבלת ביותר (רק ירי של טילים – מולם ניצבות מערכות החץ2 וה"פטריוט המשופר") מה גם שברוב תרחישי הלחימה צפוי גם צבא ארה"ב, ואולי אף צבאות בריטניה וצרפת, להצטרף למערכה נגד איראן בשלב כזה או אחר.

 

ועוד הוא העיקר, "מי שעשה נסים לאבותינו" – הוא בוודאי יעשה נסים גם לנו... שרשרת הניסים הנפלאים שאירעו בתקיפת הכור בעיראק ממחישים לנו את אהבת ה' יתברך אלינו ואת שמירתו המתמדת על עם ישראל, "הנה לא ינום ולא ישן שומר ישראל"!

 

ברור גם שאין כאן שום רצון למיליטנטיות ומלחמתיות גרידא אלא אך ורק להגנה על עם ישראל ולהסרת האיום האיראני (וגם זאת רק במידה וכל הפעולות הדיפלומטיות והלחץ הכלכלי לא יועילו), ולכן עלינו לבטוח – יחד עם תפילה והוספה בלימוד התורה וקיום המצוות – בה' יתברך שיסייע להצלחת כל הפעולות שאולי נצטרך לנקוט בהן. וכדברי הרבי בי"ט אייר תשמ"א (כשבועיים לפני תקיפת הכור בעיראק ): "מצב העולם הוא באופן כזה, שיכול לבוא משוגע אחד...ובלחיצת כפתור יכול לגרום להרס וחורבן בכל העולם כולו! ...ורק בחסדי ה' לא קורה דבר כזה שאותו משוגע ילחץ על הכפתור ויגרום הרס וחורבן...ולכאורה נשאלת השאלה: "למה עשה ה' ככה?! והתשובה: ירידה צורך עלייה – כדי שבני ישראל יתעוררו, ויוסיפו בכל הענינים דתורה ומצוות...".

 

בבואנו מל"ג בעומר – יום ההילולא של התנא הקדוש רבי שמעון בר יוחאי, אשר הביא לעם ישראל את ספר הזוהר הקדוש – פנימיות התורה, עלינו להתחזק ולהוסיף במיוחד בלימוד פנימיות התורה, וכמובא בזוהר הקדוש (תקוני זוהר-סוף תיקון ו') שאליהו הנביא הבטיח בעצמו לרשב"י: "וכמה בני נשא לתתא יתפרנסון מהאי חיבורא דילך, כד יתגלי לתתא בדרא בתראה בסוף יומיא, ובגיניה וקראתם דרור בארץ וגו'". ועיין בפירוש הזוהר "מתוק מדבש" על הזוהר הנ"ל שהביא מדברי הגאון מוילנא שבשביל לימוד הזוהר הקדוש יבוא משיח צדקנו בב"א. ועיין שם עוד שהביא מדברי המקובל האדיר ה"כסא מלך" שאע"פ שגם בלימוד לגירסא בזוהר יש לו שכר טוב ומקדש ומטהר נשמתו – עם כל זה הסגולה שבגללה תבוא הגאולה היא דוקא "כשיתפרנסו וילמדו פירושי מאמריו" - וכפי שניתן לדייק מדברי אליהו הנביא לרשב"י שאמר לו – "יתפרנסון מהאי חיבורא דילך" – דהיינו שכפי שפרנסה מביאה לאכילה וחיזוק הגוף כך גם לימוד הזוהר צריך להיות באופן של "ותורתך בתוך מעי"(תהלים מ',ט') וזה על ידי שהאדם לומד ומבין מה שלומד.

 

ובדורותינו אלה, זכינו ש"עיר וקדיש מן שמיא נחית" הלוא הוא רבינו ישראל הבעל שם טוב אשר העיד על עצמו שלמד עשר שנים את תורת החסידות מפיו של הנביא אחיה השילוני, ואשר הצטווה להפיץ את תורת החסידות לכל עם ישראל. וכידוע שתורת החסידות מבארת את כל הענינים העמוקים שבזוהר הקדוש בצורה שווה לכל נפש, בשפה ברורה ופשוטה, ובמיוחד בספר התניא קדישא שנכתב ע"י הגאון הקדוש רבי שניאור זלמן "בעל התניא והשולחן ערוך", אשר מבאר ומסביר את כל עניני פנימיות התורה בצורה מובנת, עם משלים מנפש האדם ומהעולם וכו', ועל ידי לימוד קדוש זה זוכים לזרז את הגאולה וכמובא לעיל מהזוהר הקדוש.

 

ויש עוד להוסיף שמפורש בזוהר הקדוש שע"י לימודו (אשר כנ"ל הזוהר הקדוש מובא ומתבאר היטב בתורת החסידות) אזי יקויים: "האי ספר הזוהר יפקון ביה מן גלותא ברחמים" (זוהר חלק ג', דף קכ"ד,ב'). דהיינו שע"י לימוד פנימיות התורה יהיה אופן היציאה מהגלות ע"י רחמים וחסדים, ומתוך שמחה וטוב לבב. ועל כן חוב קדוש על כל אחד מאיתנו, הרוצה בגאולה כללית לכל עם ישראל ובגאולה פרטית בעניניו הפרטיים – להוסיף בלימוד פנימיות התורה, ועי"ז מובטח לו בהבטחת התורה הקדושה שיתברך בכל עניניו.

מאת: הרב אבישי אפרגון. הכותב הינו ראש ישיבת חב"ד כפר סבא, ושירת בעבר בצה"ל בתפקיד מסווג.

-----כל המידע בטור זה מבוסס אך ורק על מקורות גלויים-----

Avishayifargon@gmail.com

התחברות לחברים

 
 
נא להתפלל עבורם


זכות הקוראים והמתפללים לרפואת היולדת חן חווה בת אוסנת מרים והתינוקת אודיה בת חן חווה

לשלום בית בריאות הגוף והנפש
וזרע בר קיימא
של ורדה לאה בת יהודית
ובעלה מורדכי
נחמן אדם בן שרה


לרפואת הנפש
של לירון אביגזר
בן עליזה ודוד 

לרפואת גילה ברקוסה בת פורטונה למשפחת סבן

ולרפואת הודיה בת כרמלה
וניסן בן מרל יניב בן רינה

בת-שבע בת סולטנה לרפואה שלימה בגוף ובנפש

רפאל חיים (חואטי ציון) בן מרגושה לרפואה שלימה בגוף ובנפש


לרפואת שיסל בת אנה ! 
 

שרה בילה בת מרים
לרפואת הנפש והגוף 


לרפואת מעיין בת ענת !


הרב מיכאל בן רחל
לרפואה שלמה

 

גל חיים בן בתייה לרפואה שלמה!

 

אילן אהרון בן סעדה
לרפואה שלמה


נתן נתנאל בן טינה לרפואה שלמה!
 

אסף יוסף בן בתיה לרפואה שלמה ולזיווג הגון

 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
  

 
 

 
מונה: