בס"ד
    12:51:44     28/05/2013     
  
 

 
   
   
   
   
   
   
   
             

 
להיט חדש

 

 

 
   
     
     
     
 

דף הבית >> סקירה בטחונית בהשקפה יהודית
 
בס"ד

מאת: הרב אבישי אפרגון – ראש ישיבת חב"ד כפר סבא.

(שירת בצה"ל בתפקיד מסווג).

 

איראן: אם סוריה תותקף זה יגיע גם לישראל (ח"ו)

 

לפני מספר ימים פורסמו בהבלטה באמצעי התקשורת דבריו של יו"ר הפרלמנט האיראני אשר איים כי אם תותקף סוריה ע"י המערב אזי "האפר והלהבות יגיעו גם לישראל" היל"ת. דברים אלו באו על רקע הטבח האכזרי שביצעו כוחות הבטחון הסורים בעיר אל-חולה, ואשר בו נרצחו למעלה ממאה איש, רובם ילדים ונשים. טבח זה הביא למה שהוגדר "כנקודת מפנה", ולראשונה הצטרפו גם רוסיה וסין לגינוי חריף של סוריה במועצת הבטחון של האו"ם. בהמשך הכריזו מדינות רבות (ביניהן טורקיה, יפן, ארה"ב ומדינות אירופיות רבות) על גירושם של כל הנציגים הדיפלומטים הסורים. כמו כן הודיעו צרפת ובריטניה כי אינן פוסלות שימוש בכח צבאי, וגם ארה"ב הודיעה כי יתכן ויהיה צורך לפעול נגד סוריה "שלא במסגרת האו"ם". החשש הגובר של סוריה ואיראן מהתערבות צבאית אירופית-אמריקנית הוא שהביא להצהרה החריפה הנ"ל.

 

צבא סוריה – המאבק המחריף מול המורדים

צבא סוריה מצוי מזה כשנה וחצי בעימות צבאי נרחב. אמנם, אין זה עימות המצריך השתתפות של כל יחידות הצבא (מטוסי קרב, ספינות קרב, טילים וכו') – אולם, להערכתי, חלק הולך וגדל מיחידות החי"ר והשריון נכנס ללחימה ממשית בכל רחבי סוריה. ניתן גם לראות בבירור שאופי המאבק הולך ומשתנה - במשך החודשים הראשונים דווח בעיקר על הפגנות, ואילו בתקופה האחרונה עיקר המאבק נושא אופי צבאי, כאשר עשרות אלפי חיילים שערקו מהצבא חוברים לעשרות אלפי אזרחים חמושים, וביחד הם מנהלים לוחמת גרילה נרחבת, הגולשת במהירות אל עבר מלחמת אזרחים כוללת, בין המיעוט העלאווי (וחלק קטן משאר האוכלוסיה התומך במשטר) לבין רוב העם הסורי.

ישנה חשיבות גדולה לדיווחים על כך שהמורדים החלו לקבל ממדינות המפרץ (ובראשן סעודיה) נשק כבד יותר מאשר בעבר.

 

ע"פ הדיווחים הנ"ל הנשק מוברח דרך גבולותיה (הארוכים והפרוצים) של סוריה עם טורקיה וירדן (התומכות במורדים), לבנון ועיראק (אשר נעדרות יכולת פיקוח על גבולותיהן). המורדים מקבלים נשק רב הכולל טילי נ"ט, טילי נ"מ, מרגמות, מוקשים וחומרי נפץ, מקלעים, נק"ל ותחמושת, ציוד תקשורת וציוד רפואי. החשיבות הגדולה של הדיווחים הנ"ל נובעת הן מהעובדה שמדינות המפרץ מתייצבות בצורה ברורה יותר לצידם של המורדים (ונגד סוריה ואיראן) ומחמשות אותם, והן בשל העובדה שרוב מערכות הנשק בצבא הסורי נעדרות כל יכולת התגוננות מול הטילים הנ"ל.

 

על פי הנתונים הגלויים של מכוני המחקר האסטרטגי בעולם (כדוגמת JANES, IISS ועוד) , כוחות השריון הסורים מתבססים בעיקר על אלפי טנקים רוסיים מיושנים: T-55, T-62, T-72, ואילו כוחות החי"ר הסורים עושים שימוש בעיקר בנגמ"שי לחימה רוסיים מדגמי ה BMP וה BTR. כידוע לעוסקים בתחום המחקר הבטחוני, כל מערכות הנשק הנ"ל אינן מצוידות כמעט בשום אמצעי הגנה מול טילי נ"ט ואפילו לא מול רקטות RPG.

 

בטנקים חדישים מצויים "שבשי נ"ט" המסוגלים לאתר ירי של טילים ורקטות אל עבר הטנק, לשבשם ולנטרלם. בנוסף, הוכנסו לשימוש בטנקים רבים בעולם מערכות "שריון ריאקטיבי" העושות שימוש בשכבת מיגון אשר כוללת חומר נפץ. שכבת מיגון זו מתפוצצת על טיל הנ"ט הפוגע בטנק והיא גורמת להרס של החודרן הקינטי אשר אמור להבקיע את שריונו. בשנים האחרונות אף פותחה בישראל והוכנסה לשימוש מערכת מיגון חדישה ביותר בשם "מעיל רוח" אשר מאתרת את טיל הנ"ט ומשגרת לעברו מטען של כדוריות אשר משמידות אותו במרחק גדול מהטנק. מערכת מתוחכמת זו כבר פועלת בהצלחה רבה, בחסדי שמים, בגבול עזה במשך השנה האחרונה. אולם, כנ"ל, מערכות הנשק בצבא סוריה הינן מיושנות, וכמעט כולן נעדרות כל יכולת הגנה, ולו המינימלית ביותר, כנגד ירי טילי נ"ט ורקטות RPG. לפיכך יכולתם של המורדים לעשות שימוש נרחב בנשק זה, ובפרט בלוחמה אורבאנית שטח בנוי) הינה גבוהה ומשמעותית, והיא עתידה להסב אבידות משמעותיות ליחידות הצבא הסורי.

 

להערכתי כבר היום סובלים כוחות הבטחון הסורים מנזקים משמעותיים הכוללים אובדן של מאות טנקים ונגמ"שים, אלפי חיילים הרוגים ופצועים, וכ- 60,000-80,000 חיילים שערקו. רובם הגדול של העריקים הצטרף ל"צבא סוריה החופשית", הכולל גם עשרות אלפי אזרחים חמושים, ונהנה מתמיכת רוב האוכלוסיה הסורית. תעוזתם של המורדים הולכת וגדילה, וכבר כיום ישנם אזורים רחבים בסוריה המצויים תחת שליטתם המליאה. בנוסף לכך, ישנם קרבות המתנהלים גם בלב דמשק וחלב (הערים הגדולות ביותר), ולפני כשבועיים אף הצליחו המורדים להרעיל קבוצה גדולה של בכירי הצבא והמשטר – ביניהם גיסו של נשיא סוריה. נסיון ההתנקשות בוצע ע"י שומר ראש שהחדיר למזונם רעל במהלך פגישה שערכו. הבכירים הנ"ל פונו במהירות לקבלת טיפול רפואי, וחלקם אף הובהל לראיונות בתקשורת כדי להוכיח שהם עדיין בחיים, אולם חלקם לא נראה בתקשורת מאז ויתכן שהם נפגעו במידה כזו או אחרת (שומר הראש הצליח להימלט). נסיון ההתנקשות הנ"ל, וההתקפות על בסיסי הצבא והמשטר בלב דמשק מוכיחים כי שליטתו של המשטר הולכת ונחלשת, ויכולת הסיכול של ארגוני הבטחון והמודיעין שלו נפגעה קשה.

 

סביר להניח שהעריקות המשמעותיות גורמות גם לקושי באיוש היחידות הלוחמות, וחלקן פשוט פורקו או הינן בעלות יכולת קרבית נמוכה בשל עריקת מספר גדול של חיילים וקצינים. יחד עם זאת, הצבא הסורי עדיין כולל למעלה מ- 300,000 חייל, וברשותו כמויות גדולות של אמצעי לחימה מסוגים שונים.

 

מעורבות צבאית אירופית-אמריקנית

עד לאירוע הטבח נמנעו כמעט לחלוטין מדינות המערב מדיבורים על אופציה צבאית וזאת בעיקר בשל העובדה שגודלו של הצבא הסורי מצריך שימוש בכח רב מאוד, ויכול להביא ללחימה ממושכת ולאבידות רבות. ע"פ מכוני המחקר האסטרטגי הנ"ל, מערך ההגנה האווירית הסורי הינו גדול מאוד וכולל עשרות אלפי חיילים, כ- 150-200 סוללות טילים נגד מטוסים מסוגים שונים, וכמויות גדולות מאוד של תותחי ומקלעי נ"מ וטילי כתף. בנוסף, התנגדותן העיקשת של רוסיה וסין לכל מהלך צבאי נגד סוריה, וכן החשש מהידרדרות איזורית, וגם החשש מכניסתם של גורמי טרור עולמי לסוריה (כפי שקרה בעיראק לאחר כיבושה) הביאו לכך שמדינות המערב העדיפו שלא להפעיל כח צבאי, והעדיפו לחכות להפלתו של משטר אסד ע"י העם הסורי עצמו. אולם, כעת, לאחר הטבח הנורא ועם ההימשכות של הדיכוי האלים, נוצר פתח למעורבות צבאית.

 

נראה כי מעורבות זו יכולה להתבצע במספר אופנים – החל ממעורבות מצומצמת ביותר שתכלול הקמה של "איזור הומניטרי" בגבול טורקיה-סוריה, אליו יוכלו הפליטים הסורים להימלט, תחת חיפוי צבאי טורקי-אירופי-אמריקאי, או "מסדרונות הומניטרים" אשר יכללו שטחים נרחבים יותר (ויצריכו עימות צבאי בהיקף רחב יותר), ועד למתקפה צבאית מליאה שתכוון להפלת המשטר (כפי שנעשה בלוב). יש לציין כי על אף גודלו של הצבא הסורי, הרי, כנ"ל, רוב המערכות שבידו הינן מיושנות, ובפרט סובלים מכך חילות האוויר והים, אשר לא רכשו מטוסים וספינות מזה עשרות שנים. עובדה זו תביא לכך שמתקפה צבאית נחושה, שתכלול גם לוחמה אלקטרונית מסיבית לשיבוש מערכי הנ"מ והבקרה האווירית, ותשולב יחד עם "צבא סוריה החופשית", תוביל, להערכתי, לקריסה מהירה של מערכות הנ"מ והפיקוד והשליטה הסוריות, ובהמשך להתפוררות מהירה של כוחות האוויר והים. ללא חיפוי אווירי וללא הגנת נ"מ, יקרוס גם צבא היבשה הסורי, מול מתקפה מערבית. סביר להניח כי מדינות המערב יעדיפו, אם בכלל, מעורבות צבאית מצומצמת שתכוון לצרכים הומניטרים (אם כי, כנ"ל, גם מעורבות שכזו תוביל בהכרח להתנגשות צבאית).

 

משמעותו של האיום האיראני

התבטאותו של יו"ר הפרלמנט האיראני מהווה אמנם עליית מדרגה, אך לדעתי אין היא מהווה הצהרת כוונות איראנית להצטרף למאבק לצידה של סוריה. יש לזכור כי על אף חשיבותו הסמלית של תפקיד יו"ר הפרלמנט, הרי שאין לו יכולת ביצועית משמעותית, ולהצהרה הנ"ל לא התלווה שום איום מצידו של הנשיא או מנהיג הרוחני", ואף לא של שר ההגנה או מפקד בכיר בשורות הצבא או "משמרות המהפיכה". איום זה נועד בעיקרו להרתיע את ארצות המערב (שבתפיסה האיראנית הינן ידידות גדולות של ישראל) מלתקוף את סוריה. יש לזכור כי סוריה הינה המדינה הערבית היחידה התומכת באופן גלוי באיראן, ואיראן מסייעת לה באופן פעיל ביותר בלחימה מול המורדים.

 

להערכתי איראן תשתדל שלא להתערב באופן ישיר בלחימה בסוריה מול ארצות המערב, הן בשל ריחוקה הגיאוגרפי וחוסר יכולתה להשפיע באופן משמעותי והן בשל העובדה שאם אכן המעורבות הצבאית בסוריה תתבצע ע"י ברית נאט"ו וארה"ב, הרי שמעורבות איראנית (גם אם תכוון רק נגד ישראל ח"ו) יכולה להוביל לעימות צבאי שלה עם המדינות הנ"ל, עימות שיוביל לתבוסתה וקריסתה. האינטרס האיראני שלא להתערב בלחימה הינו גדול מאוד במיוחד בחודשים אלו בהם היא מנהלת מו"מ עם הסוכנות הביןאומית לאנרגיה אטומית וגם עם שש המעצמות - בקשר לתכניתה הגרעינית. המו"מ הנ"ל יכול להוביל להישגים משמעותיים מאוד בראייה האיראנית, ולא סביר כלל שהיא תנטוש אותו ותצטרף ללחימה חסרת סיכוי. לאור כל הנ"ל ברור כי משמעותו של האיום האיראני אינה לגבי הצטרפות של איראן למלחמה, אלא בעיקר איום כי יתכן ועימות מערבי עם סוריה יגלוש גם לעימות סורי-ישראלי ח"ו.

 

עימות אפשרי עם סוריה

כבר עם תחילת ההפגנות בסוריה הועלו חששות כי המשטר הסורי ינסה להסיט את תשומת הלב העממית מהקשיים הפנימיים ע"י ייזום עימות צבאי עם ישראל פי שנהגו משטרי מדינות ערב פעמים רבות בעבר). אולם, וכפי שהתפרסם לאחרונה, התקיים דיון פנימי בקרב ההנהגה הסורית בשאלה זו, ולבסוף התקבלה החלטה אסטרטגית בסוריה שלא ליזום עימות שכזה וזאת על מנת שלא לאלץ את הצבא הסורי ללחום בשתי חזיתות – הן מול המורדים והן מול צה"ל. החלטה זו התקבלה כבר לפני זמן רב, כאשר כוחם של המורדים היה קטן בהרבה, ואף על פי כן נמנעה ההנהגה הסורית מעימות עם צה"ל. ברור מאליו כי במצב העכשווי, כאשר כוחם של המורדים גדל בהרבה, והצבא הסורי עסוק ביותר בלחימה נגדם בכל רחבי סוריה, ובפרט אם תתחיל גם מתקפה צבאית של מדינות אירופה וארה"ב, אזי פשוט וברור שההנהגה הסורית לא תחפש להכניס למעגל הלחימה גם את עוצמתו הצבאית הגדולה של צה"ל, אלא תשתדל ככל יכולתה לצמצם את גבולות העימות והיקפו בנסיון לשרוד ולשמר את עוצמתו של הצבא הסורי אשר מהווה את משענתו היחידה של המשטר.

 

עובדה חשובה נוספת היא שכיום, לאחר שנה וחצי של מאבק דמים אכזרי, העם הסורי לא יקבל כלל נסיון שכזה להסיט את תשומת הלב, וברור כי המורדים ימשיכו במאבקם עד להפלת המשטר הסורי. עובדה זו ידועה היטב גם למשטר ולפיכך לא נראה סביר כלל שינסה מהלך שכזה, כאשר ברור לו שגם לא יזכה לשום תמיכה מצידן של מדינות ערב (התומכות במורדים)

 

סיכוי קטן למהלך צבאי יכול להיות במצב בו יספוג צבא סוריה מכה אנושה והמשטר הסורי יגיע למסקנה שכבר אין לו מה להפסיד. אולם במצב שכזה תהיה יכולתו של צבא סוריה – שיהיה נתון תחת מתקפה גדולה של ארצות המערב והמורדים – מצומצמת ביותר. סביר להניח כי בתרחיש קיצון שכזה, אם יתרחש ח"ו, יוכלו הסורים להוציא לפועל רק שיגור טילים מצומצם ביותר ו/או נסיון תקיפה של מספר קטן של מטוסי קרב. אולם, יש לזכור כי מאמץ סורי מצומצם שכזה יתקל במערך ההגנה האווירית הצה"לי הנחשב לחדיש, מתוחכם ובעל יכולות מצוינות. מערך זה כולל סוללות הוק משופר, פטריוט משופר, חץ2, וכן סוללות כיפת ברזל (אשר להן יכולת ליירט גם מטוסי קרב), וכן יחידות טילי צ'פארל, טילי כתף ואמצעים נוספים. כמו כן מערך מטוסי היירוט הישראלי נחשב לאחד הטובים והגדולים בעולם, ובעזהי"ת יוכל לעצור בקלות כל נסיון תקיפה סורי שכזה. יש לזכור כי בעימות האווירי האחרון שהיה בין סוריה לישראל – במלחמת לבנון הראשונה – היה יחס ההפלות 87:0 לטובת ישראל (87 מטוסי קרב סורים הופלו ללא אבידה אחת לישראל), ומאז רק גדל הפער בין שני חילות האוויר, משום שסוריה לא רכשה שום מטוס קרב חדש מזה כ- 25 שנה (בעוד שישראל רכשה בתקופה זו מעל 250 מטוסי F-16 ו- 15-F חדישים)!

 

ברור ופשוט שכל ההצלחה הנ"ל היא אך ורק בחסדי שמים, ו"אם ה' לא ישמור עיר שווא שקד שומר", ודווקא בשל כך בטוחים אנו בהבטחת התורה ש"לא ינום ולא יישן שומר ישראל".

 

ברור כי על צה"ל לשמור על כוננות ומוכנות בזירה הצפונית, וזאת גם על מנת לשמר את גורם ההרתעה – ומהתבטאויותיהם של הרמטכ"ל ואלוף פיקוד צפון אכן נראה כי צה"ל שומר על דריכות בחזית זאת.

 

נשק כימי בסוריה

אחד החששות המובעים מדי פעם בהקשר הסורי הינו של השתלטות ארגוני טרור (כולל חיזבאללה) על מאגרי הנשק הכימי במידה ויקרוס המשטר. זהו נושא חשוב שיש להיערך אליו כראוי, ואכן על פי פרסומים רבים נערכות לכך ארה"ב ומדינות המערב. לפני כשבוע הסתיים תרגיל צבאי גדול בירדן, בו השתתפו אלפים רבים של חיילים מ- 19 מדינות, ביניהן גם ארה"ב וסעודיה. התרגיל ארך זמן רב יחסית (שלושה שבועות) ועל פי פרסומים זרים כלל תרגול בהשתלטות על מאגרי הנשק הכימי הסורי. חששות כאלו היו גם במשך העימות הצבאי עם לוב, אולם מיד עם קריסתו של משטר קדאפי פעלו ארה"ב ומדינות ברית נאט"ו בזריזות, ויחידות מיוחדות השתלטו במהירות על כל מאגרי הנשק הכימי והביולוגי ומאגרי האורניום, ונטרלו אותם ביעילות. סביר להניח כי גם כעת נערכות ארה"ב ומדינות אירופה להשתלטות מהירה שכזו על מאגרי הנשק הכימי הסורי.

 

בכירי צבא המורדים הכריזו אף הם לאחרונה כי העדיפות הראשונה שלהם עם נפילת המשטר תהיה השתלטות על מאגרי הנשק הכימי על מנת למנוע את נפילתם בידי גורמי הטרור.

 

נפילת המשטר הסורי-ברכה גדולה לעם ישראל

ברור כי תהליך המהפיכה בסוריה הינו נס גלוי וגדול לטובת עם ישראל. במשך שנים רבות עמדה סוריה בראש במאבק הערבי בישראל, וגם

גם בשנים האחרונות המשיכה במדיניות זו, חיזקה את קשריה עם איראן, הקימה כור גרעיני שנועד לפיתוח נשק אטומי (הכור הופצץ לפני ארבע שנים ע"י ישראל ע"פ פרסומים זרים), חימשה את החיזבאללה בטילי נ"ט ונ"מ ובאלפי רקטות וטילים ארוכי טווח, המשיכה בייצור טילי סקאד ונשק כימי, וככל הנראה היא עוסקת גם כיום בפיתוח נשק ביולוגי קטלני, וממשיכה לשאוף לפתח נשק גרעיני.

 

גם בהיבט האזורי היחלשות המשטר הסורי וקריסתו הצפויה הינם נסים גלויים ממש, וזאת משום שדרך סוריה עוברים כמעט כל הנשק והתחמושת האיראנים לחיזבאללה (וכנ"ל סוריה בעצמה גם מחמשת אותו). נפילת המשטר הסורי תהווה לפיכך מכה נוראית עבור הארגון וספק גדול מאוד אם יוכל להשתקם ממנה. גם ארגון החמאס נפגע בשל המהפיכה היות ומפקדותיו היו ממוקמות בדמשק ורוב ראשיו ופעיליו כבר נאלצו לעזוב אותה. סוריה היא גם בעלת הברית היחידה של איראן במזה"ת ונפילתה תבודד אותה לחלוטין ותהפוך אותה לחלשה ופגיעה בהרבה יותר. איראן שלחה חיילים רבים מכוח אל-קודס (ירושלים) על מנת לסייע לסוריה בדיכוי הברוטאלי של ההפגנות, וצעד זה צפוי לגרום בעתיד לנתק עם ההנהגה החדשה שתקום בסוריה. בכירי האופוזיציה הסורית כבר הכריזו כי אכן עם לאחר עלייתה של הנהגה חדשה בסוריה, ינותקו הקשרים עם איראן, חיזבאללה וחמאס, וכי בנושא רמת הגולן סוריה תפעל אך ורק באמצעים דיפלומטיים ומו"מ ולא באמצעים צבאיים (וזאת בניגוד גמור למשטר אסד המכין את צבאו במשך שנים למלחמה ח"ו). כבר היום פונים גורמי אופוזיציה סורית לגורמים ישראלים ויהודים בבקשת עזרה מול המשטר הסורי. בנוסף לכך, ברור כי הווטו הרוסי-סיני – שהוביל ישירות לטבח בשבוע האחרון – יוביל גם לחיזוק הקשר בין ההנהגה החדשה שתקום לבין ארה"ב על חשבון הקשרים עם רוסיה וסין, דבר שיהווה התפתחות חשובה לטובת ישראל. ברור מאליו כי כל ההתפתחויות הנ"ל (החלשת איראן וחיזבאללה וכו') יקלו מאוד גם על תקיפה אפשרית נגד מתקני הגרעין באיראן ע"י ארה"ב ו/או ישראל.

 

התפתחות נוספת, חשובה ומבורכת מאוד לטובת עם ישראל, הינה הידרדרות היחסים של תורכיה עם סוריה. על אף התחממות היחסים ביניהן בעבר, הרי שכיום תורכיה ניצבת לצד מדינות אירופה, מאיימת על סוריה בצעדים חריפים וקשים, וגם יחסיה עם איראן תומכת בסוריה) הידרדרו ביותר - עד כדי איום איראני על טורקיה. זהו נס גלוי ובבחינת "סכסכתי מצרים במצרים" (ישעיה י"ט,ב')!

 

ראש אמ"ן לשעבר האלוף (מיל') עמוס ידלין, העריך כי המשטר הסורי (המהווה לדבריו את "מקור הרוע" במזה"ת) יוחלף ככל הנראה בהנהגה מתונה, שתהיה נוחה הרבה יותר למערב ולישראל.

יש לציין כי גורמי אסלאם קיצוני בסוריה הינם בעלי היקף מצומצם ואינם צפויים להשתלט על השלטון באף תרחיש.

 

פרשן המקרא הידוע, בעל הטורים, מבאר כי מסמיכות הפסוק "ואלה שני חיי ישמאעל...על פני כל אחיו נפל" (בראשית כ"ה, י"ח) אל הפסוק הבא אחריו "ואלה תולדות יצחק..." למדים אנו ש "כשיפול ישמעאל באחרית הימים אזי יצמח בן דוד [=המלך המשיח] שהוא מתולדות יצחק", ומדבריו ברור שנפילת המשטרים במדינות ערב הינה מסימני הגאולה הקרובה.

 

עלינו להודות לה' יתברך על הנסים הגדולים, ולהתפלל ולבטוח בו כי יראנו נסים ונפלאות גדולים נוספים, בקרוב ממש.

 

 

 

מאת: הרב אבישי אפרגון. הכותב הינו ראש ישיבת חב"ד כפר סבא, ושירת בעבר בצה"ל בתפקיד מסווג.

 

 

----- כל המידע בטור זה מבוסס אך ורק על מקורות גלויים (ביניהם מאזני המכון למחקרי בטחון לאומי, מכון JANES, מכון IISS, נתוני SIPRI ועוד) -----

 

 

 

Avishayifargon@gmail.com

 

התחברות לחברים

 
 
נא להתפלל עבורם


זכות הקוראים והמתפללים לרפואת היולדת חן חווה בת אוסנת מרים והתינוקת אודיה בת חן חווה

לשלום בית בריאות הגוף והנפש
וזרע בר קיימא
של ורדה לאה בת יהודית
ובעלה מורדכי
נחמן אדם בן שרה


לרפואת הנפש
של לירון אביגזר
בן עליזה ודוד 

לרפואת גילה ברקוסה בת פורטונה למשפחת סבן

ולרפואת הודיה בת כרמלה
וניסן בן מרל יניב בן רינה

בת-שבע בת סולטנה לרפואה שלימה בגוף ובנפש

רפאל חיים (חואטי ציון) בן מרגושה לרפואה שלימה בגוף ובנפש


לרפואת שיסל בת אנה ! 
 

שרה בילה בת מרים
לרפואת הנפש והגוף 


לרפואת מעיין בת ענת !


הרב מיכאל בן רחל
לרפואה שלמה

 

גל חיים בן בתייה לרפואה שלמה!

 

אילן אהרון בן סעדה
לרפואה שלמה


נתן נתנאל בן טינה לרפואה שלמה!
 

אסף יוסף בן בתיה לרפואה שלמה ולזיווג הגון

 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
  

 
 

 
מונה: