בס"ד
    12:51:44     28/05/2013     
  
 

 
   
   
   
   
   
   
   
             

 
להיט חדש

 

 

 
   
     
     
     
 

דף הבית >> צה"ל מזהיר את חיזבאללה ועל תרגילי יירוט הטילים בארץ ובארה"ב
 
 

בס"ד.

סקירה בטחונית בהשקפה יהודית

 

מאת: הרב אבישי אפרגון – ראש ישיבת חב"ד כפר סבא.

(שירת בצה"ל בתפקיד מסווג).

 

 

צה"ל מזהיר את חיזבאללה

תרגילי ענק ליירוט טילים בארץ ובארה"ב

 

על רקע המתיחות באזור, לאחר שיגור המל"ט ע"י חיזבאללה ואיראן ולאחר ההפצצה האווירית בסודאן (בה מואשמת ישראל) – משגר היום צה"ל איום חריף כלפי חיזבאללה. קצין בכיר שהתראיין לסוכנות הידיעות רויטרס איים כי אם יפגע חיזבאללה באזרחי ישראל בחו"ל אזי תהיה זו עילה למלחמה. אותו קצין בכיר גם גילה שבמקרה שכזה יפעל צה"ל כבר בתחילת המלחמה לכיבוש שטחים קרקעיים נרחבים בלבנון על מנת לסכל את שיגור הרקטות משם.

 

זהו שינוי מובהק ממדיניותה של ישראל במלחמת לבנון השניה – בה נמנעו הרמטכ"ל והממשלה ממתן פקודה מהירה לגיוס המילואים כבר בתחילת האירועים, והשהו את המהלך הקרקעי למשך שבועות ארוכים, תוך כדי שחיזבאללה ממשיך לשגר מאות רקטות מדי יום.

 

התרגיל האמריקאי-ישראלי הגדול ביותר

בימים אלו נערך בארץ התרגיל הגדול ביותר שנערך אי פעם יחד עם צבא ארה"ב. בתרגיל משתתפים אלפי חיילים אמריקאים וישראלים, והוא מהווה את גולת הכותרת של המאמץ לשפר את מוכנותה של ישראל כנגד איום הטילים והרקטות. תרגילים כאלו נערכו , למעשה, כבר מאז תום מלחמת המפרץ הראשונה (ורק שאז הם היו פחות חשופים לעין הציבור). באותה מלחמה שלחה ארה"ב לארץ 4 סוללות פטריוט שאוישו ע"י צוותים אמריקאים, וציוד עבור 2 סוללות נוספות שאוישו ברובן ע"י חיילים מישראל שהוזעקו לארץ מארה"ב, בה הם שהו באותה תקופה בקורסי לימוד על מערכת הפטריוט שצה"ל תכנן לרכוש. 6 הסוללות הנ"ל נפרסו בעיקר באזור המרכז וליד חיפה, וסוללת פטריוט נוספת שהגיעה מהולנד נפרסה באזור ירושלים.

כחלק מלקחי אותה מלחמה החל שיתוף פעולה אינטנסיבי בתחומי ההגנה מפני טילים, וזאת במקביל להשתתפותה של ארה"ב במימון פרויקט טילי החץ (שהיוו חלק מהתכנית האמריקנית SDI לפריסת רשת הגנה עולמית מפני טילים). במהלך תרגילים אלו מגיעים לארץ, מדי שנתיים-שלוש, חיילים אמריקאים רבים על ציודם, נפרסים באתרים שונים ברחבי הארץ, ומתרגלים עם עמיתיהם לוחמה נגד טילים ורקטות לטווח ארוך ובינוני.

 

התרגיל השנה - בעל אופי מיוחד

הייחודיות וההיקף הגדול של התרגיל הנוכחי נובעים מכך שלראשונה מתורגלת בו תפיסת הגנה מערכתית כוללת המשלבת יירוט בכמה שכבות, והמקנה סיכויי הצלחה גבוהים ביירוט טילים שיהאב איראנים או טילי סקאד סורים. לשם כך מתורגלות במשולב גם סוללות החץ2, סוללות הפטריוט הישראליות, סוללות הפטריוט3 –PAC האמריקניות, וכן משולבת בו לראשונה משחתת אמריקאית מדגם AEGIS הנושאת טילים נגד טילים מדגם 3-SM.

 

רכיב נוסף המשולב בתרגיל לראשונה הינו מערך סוללות "כיפת ברזל", וכן נערכים בו, לראשונה, הדמיות של שיגורים של מערכי החץ3 – שנועדו ליירט טילים מחוץ לאטמוספרה, וכן של מערכת "שרביט קסמים" – המיועדת ליירט טילי שיוט וכן רקטות לטווח ארוך ובינוני. שתי המערכות האחרונות עדיין לא נכנסו לשירות מבצעי, אולם יש להן כבר יכולות ראשוניות שמאפשרות לתרגל את שילובן במסגרת מערך ההגנה הכולל. כמו כן משולב בתרגיל המכ"ם האמריקני המיוחד 2-TPY המוצב בנגב מזה מספר שנים (ומתופעל בידי חיילים אמריקאים). זהו מכ"ם מתוחכם ביותר, המאתר שיגורי טילים ממרחקים עצומים ומאפשר להגדיל את טווח ההתראה מפני שיגור לכ- 15 דקות (במלחמת המפרץ עמד לרשות אזרחי ישראל זמן התראה של 5 דקות בלבד).

 

בימים האחרונים גם הגיע לארץ הרמטכ"ל האמריקאי, לביקור בתרגיל המשותף. ביקור זה ממחיש את מחויבותה הבלתי מתפשרת של ארה"ב לבטחון ישראל – מחויבות שגם הנשיא אובמה אישר פעמים רבות (ואף אישר תקציבים גדולים לרכש ומימון של סוללות כיפת ברזיל, שרביט קסמים, חץ2 וחץ3).

 

האיום על ישראל

האיום על ישראל מורכב מרקטות וטילים, בעלי מגוון רחב של טווחים, ראשי קרב במשקלים שונים, ורמת דיוק שונה.

מקובל לחלק את מגוון מערכות הנשק הנ"ל לשלוש קטגוריות, בהתאם לטווח:

 

  1. רקטות קצרות טווח (עד 70 ק"מ) – כדוגמת קאסם, גראד, הפאג'ר האיראני, ורקטת ה 220 מ"מ הסורית.

 

  1. רקטות וטילים לטווח בינוני (עד 200-150 ק"מ) – כדוגמת רקטות החייבר הסוריות לטווח של 100 מ"מ, ומספר דגמים נוספים של רקטות איראניות לטווחים של עד כ- 200 ק"מ.

 

  1. רקטות וטילים לטווח ארוך - כדוגמת רקטות הפתח 110/M600 – המיוצרות בסוריה ובאיראן, ואשר הועברו לחיזבאללה, לטווח של כ- 250 ק"מ. לקטגוריה זו משתייכים גם טילי הקרקע-קרקע:

טילי הסקאד B/C/D – לטווחים של 280-700 ק"מ – טילים אלו נמצאים

בשירות הצבא הסורי.

טילים מתוצרת איראן – שיהאב (1300 ק"מ), סאג'יל (2000 ק"מ).

 

התרגיל בארץ-מול כל סוגי האיום

בתרגיל הישראלי-אמריקני הגדול אשר נערך בארץ, מתורגל לראשונה שילוב של כל איומים מכל הסוגים, ומתן מענה לכל קשת האיומים ע"י מגוון מערכות היירוט הישראליות והאמריקניות:

 

א. רקטות קצרות טווח - ההתמודדות נעשית בעיקר ע"י סוללות כיפת ברזל.

(וכמו כן ע"י תמרון יבשתי – אודותיו נרחיב בל"נ בכתבה נוספת).

 

ב. רקטות וטילים לטווח בינוני - ההתמודדות עם רקטות אלו נעשית ע"י מגוון מערכות - כיפת ברזל (שעוברת לאחרונה תהליכי שדרוג לרמת בלוק2 על מנת שתוכל ליירט גם רקטות לטווחים אלו), סוללות הפטריוט הישראליות וכן סוללות הפטריוט האמריקאיות, וכן טילי החץ2 בלוק 4 החדש שנכנס לשירות לאחרונה ומיועד ליירט גם רקטות לטווח בינוני.

בנוסף מתורגלת גם מערכת שרביט קסמים אשר יש לה כבר יכולות ראשוניות, והיא אמורה להיכנס לשירות מלא תוך כשנה-שנה וחצי.

 

ג. רקטות וטילים לטווח ארוך – מול איום זה – המהווה את עיקר האיום האיראני – מתורגלות מערכות המכ"ם האמריקני המוצב בנגב, בשיתוף עם מערכות המכ"ם הישראליות ה"אורן ירוק" והמכ"ם החדיש "אורן אדיר" (אשר ע"פ פרסומים זרים מזהה שיגורי טילים בטווחים של כ- 1000 ק"מ). מערכות המכ"ם הללו מקושרות בזמן לחימה ללוויינים אמריקאים וישראלים – הן לוויני צילום, והן לוויני מכ"ם, מודיעין אלקטרוני, ולוויני חישה אינפרא אדומים (DSP) אשר ארה"ב מפעילה בגובה עצום של 36,000 ק"מ – אשר ממנו הם קולטים כל שיגור טילים על פני כדור הארץ.

בנוסף לכך יוזנו לרשת מתוחכמת זו בזמן אמת גם נתונים שיופקו ממגוון מערכות צילום וחישה אוויריים, מטוסי מודיעין, ויחידות מודיעין אחרות שהשתיקה יפה להן....

 

את כלל המידע המופק לגבי שיגור הטילים ע"י מדינות האויב יש להעביר בצורה בטוחה (מפני מתקפת סייבר או האזנה/לוחמה אלקטרונית) ומהירה למערכות הפיקוד והשליטה אשר מנהלות את כל הלחימה בטילים, וגם מעבירות התראה לאוכלוסיה האזרחית – באותם מקומות בהם צפוי הטיל לנחות ע"פ חישובי מערכות המכ"ם. מערכות הפיקוד והשליטה מעבירות את המידע המתאים לסוללות היירוט הרלוונטיות, אשר אחראיות מצידן לשיגור הטילים המיירטים אשר ישמידו את הטיל התוקף.

 

ירוט במספר שכבות

בתרגיל הנוכחי מושם דגש על יירוט במספר שכבות הגנה, אשר מגביר בהרבה את סיכויי ההשמדה של הטילים התוקפים.

 

שכבת ההגנה הראשונה מופעלת כיום למעשה ע"י צבא ארה"ב באופן בלעדי וכוללת את משחתות הטילים AEGIS – שתי משחתות במפרץ הפרסי, ומשחתת אחת בים התיכון. משחתות אלו נושאות את פאר התעשיות הביטחוניות האמריקניות בתחום יירוט הטילים – טילי 3-SM – לטווח אדיר של כ- 500 ק"מ, ולגובה עצום של כ- 250 ק"מ (בערך פי 2-3 מהיכולות הידועות לגבי מערכת החץ2). טילים אלו מסוגלים ליירט את הטילים האיראנים מיד בצאתם מהאטמוספרה מעל שטח המפרץ הפרסי (באמצעות שתי המשחתות הפרוסות באותו אזור כנ"ל). יכולתם של טילים אלו הוכחה כבר בניסויי ירוט מוצלחים רבים, ולפני כחמש שנים אף יירטו האמריקאים באמצעות טילים אלו לוויין אמריקאי שיצא מכלל שליטה. טיל3 –SM ששוגר לעבר הלוויין ממשחתת AEGIS פגע בו בצורה מדויקת והשמיד אותו לחלוטין, מחוץ לאטמוספרה, ובגובה עצום של 247 ק"מ!

 

במידה ומשחתות אלו לא יצליחו להשמיד את הטילים האיראנים, אזי בהמשך טיסתם לעבר ישראל תוכל משחתת ה AEGIS השלישית – המוצבת בים התיכון – לשגר לעברם טילי יירוט נוספים, על מנת להשמידם מחוץ לאטמוספרה, בגובה ובריחוק עצום שיוביל לנטרול מלא של כל מטען נפץ או נשק מסוג אחר שהם נושאים.

 

לישראל כיום אין מערכת מבצעית המסוגלת לבצע משימה כבירה שכזו – המכונה ירוט "אקסו-אטמוספרי" – בגובה עצום, מחוץ לאטמוספרה. אולם, מערכת החץ3 הנמצאת בפיתוח מתקדם, ואמורה להיכנס לשירות מלא בעוד כשנה וחצי – תהיה בעלת יכולות דומות ואף טובות יותר. גם רכיביה הראשוניים של מערכת מתוחכמת זו משתתפים בתרגיל הישראלי-אמריקאי.

 

לגובהה העצום של שכבת ההגנה הראשונה ישנו יתרון משמעותי נוסף. במידה והיירוט נכשל, יוותר מספיק זמן לשיגורם של טילים מיירטים נוספים – בשכבות ההגנה הנוספות – על מנת להשמיד את הטיל התוקף. וזהו, להערכתי, אחד הנושאים המרכזיים בתרגיל הנוכחי. במידה ואכן טילי ה 3-SM (וטילי החץ3 בעתיד) לא יצליחו ליירט את הטיל התוקף, אזי תיכנס לפעולה שכבת ההגנה השנייה וישוגרו כנגדו טילי חץ2. למעשה, ע"פ פרסומי התעשייה האווירית (המפתחת את טילי החץ2) – ישוגרו כנגד כל טיל תוקף שני טילי חץ2, ובמידה וגם הם לא יצליחו ליירטו אזי ישוגר טיל חץ2 שלישי.

 

במידה וכל האמצעים הנ"ל לא יצליחו ליירט את הטיל התוקף – אזי יכנסו לפעולה מערכות היירוט שבשכבת ההגנה השלישית – סוללות הפטריוט הישראליות ואיתן סוללות הפטריוט האמריקניות (אשר יפרסו בארץ בכל עת חירום). טילי הפטריוט הללו הינם טילים שונים לחלוטין מאותם טילי פטריוט שנעשה בהם שימוש לפני כ- 22 שנה במלחמת המפרץ הראשונה. אותם טילים השיגו אז תוצאות עלובות למדי, אולם על בסיס הפעלתם באותה מלחמה הופקו לקחים רבים והוכנסו שינויים מהפכניים בטילי הפטריוט החדשים שיוצרו מאז. טילי הפטריוט החדשים גם נוסו באופן מבצעי ופעלו היטב במלחמת המפרץ השנייה שנת תשס"ג) מול ירי רקטות וטילים עיראקים לטווח בינוני וארוך. רובן הגדול של הרקטות והטילים יורט בהצלחה מליאה.

למערכות הפטריוט הנ"ל תצטרף גם מערכת השרביט קסמים הישראלית תוך כשנה-שנה וחצי, ותהווה אף היא חיזוק משמעותי מאוד לשכבת הגנה זו.

 

התרגיל הנערך בארה"ב בימים אלו

בימים אלו גילו מקורות בטחון בארה"ב כי גם מערך ההגנה האמריקני נגד טילים קיים לאחרונה תרגיל מיוחד, יוצא דופן בהיקפו וברמת מורכבותו. לראשונה פרסו האמריקנים את שלושת מערכות יירוט הטילים המרכזיות שברשותם, והפעילו אותם בו זמנית נגד 5 טילים תוקפים. הטילים התוקפים כללו טילים בליסטיים לטווחים שונים וכן טילי שיוט מתוחכמים – ששוגרו מספינות, מטוסים ומשגרים קרקעיים. מערכות המכ"ם האמריקניות קלטו את השיגורים והעבירו את הנתונים למערכות הבקרה והשליטה, שהפעילו את משחתת ה AEGIS – שיירטה בהצלחה מושלמת את שני הטילים שיועדו לה, וכמו כן הופעלו מערכת יירוט מסוג THAAD (שאינה ברשות ישראל – אולם ביצועיה דומים לחץ2) שיירטה טיל אחד, ומערכות פטריוט שיירטו בהצלחה שני טילים נוספים.

היכולות המצוינות שהפגינו מערכות היירוט הנ"ל, ממש בתקופה זו בה נערך התרגיל בארץ – וככל הנראה עם קשר מסוים בין התרגילים – מוכיחות שלמערכות היירוט האמריקניות ישנה איכות גבוהה, וכי יש מקום רב לשלב אותן עם המערכות הישראליות – כפי שאכן נעשה.

 

 

תרשים התרגיל בארצות הברית – חמשת הקווים האדומים מייצגים את חמשת הטילים התוקפים, ואילו הקווים הירוקים מייצגים את טילי היירוט

 

 

סיכויי החדירה של טילים איראנים

התיאור המפורט של מערכות ההגנה דלעיל, מראה שלמעשה, כבר כיום, עוד לפני פריסתן והפעלתן של מערכות החץ3 והשרביט קסמים, ישנה לישראל, בחסדי שמים הגלויים, מערכת מצוינת ורב-שכבתית ליירוט והגנה בפני טילים. מערכת זו כוללת הן את משחתות ה AEGIS במפרץ הפרסי ובים התיכון (אשר ארה"ב התחייבה להפעילן מול הטילים האיראנים), והן את מערך טילי החץ2, וסוללות הפטריוט הישראליות והאמריקאיות. הסיכוי שטילים איראנים יצליחו לחדור את כל מערכות ההגנה הנ"ל מוערך בלא יותר מ- 30%-25%. דהיינו שרק 30-25 אחוז מתוך כל הטילים האיראנים שישוגרו עלולים לחדור את מערך ההגנה הצפוף והמתוחכם דלעיל.

 

מהו מספר הטילים אותו מסוגלת איראן לשגר לעבר ישראל?

מדברי הרמטכ"ל אשכנזי, ומספר בכירים באמ"ן, שדיברו בנושא, עולה כי מספר הטילים האיראנים המסוגל להגיע בפועל לישראל אינו עולה על 400-450. וזאת בניגוד גמור לאיומים המרובים, ולדברי הרהב של בכירים איראנים הנוהגים לנפנף במספרי טילים גבוהים הרבה.

 

למעשה, ברור לכל בר בי רב דחד יומא כי רובם ככולם של הנאומים האיראנים אינם אלא גיבוב של דברי לוחמה פסיכולוגית, שקרים ואונאה, אשר נועדו לאיים ולהרתיע את ישראל וארה"ב מלנקוט פעולות חשאיות או גלויות נגד איראן. ברור גם כי זוהי מטרתם היחידה של התרגילים הצבאיים המרובים שאיראן טורחת מאוד לפרסם. הן תרגילי שיגור הטילים – שכמעט כולם הינם טילים לטווחים קצרים ובינונים שאינם מסוגלים כלל לאיים על ישראל (אלא רק על מדינות המפרץ והצי האמריקני במפרץ הפרסי), והן תרגילי צבא היבשה או חיל הים וחיל האוויר האיראני (המיושן והקטן) - אשר אף הם אינם מהווים איום משמעותי על ישראל. האיום הצבאי היחידי המעשי מצד איראן הינו איום הטילים. אשר מולו נערכת ישראל מזה שנים רבות הן בפיתוח מערכות היירוט והן בשדרוג ההגנה האזרחית (בניית ממ"דים וממ"קים בבתי מגורים, מיגון תשתיות, אימונים נרחבים של פיקוד העורף וכו') אשר שופרה באופן משמעותי בשנים האחרונות.

 

לשם בחינה של איום הטילים האיראני זה יש לזכור, כי מלבד מערכת ההגנה הרב שכבתית שהוצגה לעיל בפירוט – ישנם מספר גורמים חשובים נוספים אשר יביאו אף הם בסיי"ד להקטנה משמעותית של איום הטילים:

 

1. מספר המשגרים שבידי איראן הינו קטן ביותר – ע"פ ההערכות המקובלות על חוקרי מודיעין ברחבי העולם – כ- 15-20 משגרים ניידים (ומספר קטן נוסף של עמדות שיגור נייחות – אשר קל לאתרן ולהשמידן). משגרים אלו יעמדו בפני לוחמה אווירית יעילה מאוד מצד ישראל, אשר ככל הנראה תזכה גם לסיוע אמריקאי מסיבי. במלחמת לבנון השנייה הוכיח חיל האוויר הישראלי את יכולתו הגבוהה מאוד ב"ציד משגרים" – כל המשגרים הניידים של חיזבאללה הושמדו לפני ששיגרו, או שהושמדו מיד לאחר השיגור הראשון!

 

שנים רבות של פיתוח אמצעי מודיעין מתאימים, שיטות לחימה וחיפוש, ואימונים מפרכים – וכמובן הרבה מאוד סייעתא דשמיא – הביאו לתוצאות מצוינות בלוחמה נגד משגרי הטילים. נכון, אמנם, שהחזית באיראן תהיה מורכבת וגדולה יותר – הן בשל איומי הנ"מ וחיל האוויר האיראני, והן בשל גודלה הפיזי של איראן – אולם מערכות המודיעין יידעו לאתר במהירות כל שיגור וכל משגר, והיכולות המתקדמות של חיל האוויר בשיבוש מערכות מכ"ם ונ"מ הן מן המפורסמות (כפי שנכתב בפרסומים זרים רבים על השמדת הכור בסוריה ועל ההפצצה לאחרונה בסודאן).

 

בנוסף לכך יופעלו ככל הנראה גם יחידות קומנדו אשר יופעלו לאיתור ולהשמדה של המשגרים הניידים. וניתן יהיה גם למקש מן האוויר את אזורי השיגור ולהכביד מאוד על האיראנים.

 

2. תקלות טכניות שונות – הן במשגרים והן בטילים – גורמות תמיד לאחוזי נפל מסוימים.

 

3. חלק גדול ממחסני הטילים יושמד (ע"י ישראל ו/או ארה"ב) לפני שיבוא לידי ביטוי.

 

4. הנחת העבודה הסבירה היא כי האיראנים לא ישגרו את כל מאגר הטילים שלהם כנגד ישראל – וזאת משום שהם יצטרכו לשמור את חלקו כנגד מטרות באירופה, טורקיה, ירדן, בסיסים מרוחקים של מדינות המפרץ, בסיסים של ארה"ב וכו', וכן על מנת לשמר עתודה לעימותים עתידיים.

 

מכל הנ"ל נובע שמספר הטילים האיראנים שישוגרו בפועל ושיצליחו גם לחדור את כל מערכי ההגנה וההתקפה הנ"ל אינו עולה על מספר עשרות. זוהי גם הערכת מערכת הבטחון כפי שפורסמה באמצעי התקשורת.

ישראל כבר עמדה בפני מתקפת טילים שכזו – בזמן מלחמת המפרץ נורו על ישראל כ- 39 טילים. מכולם ביחד נגרמה אבידה אחת בנפש הי"ד. וזאת בניגוד להערכת צה"ל לפני המלחמה כי מכל טיל יגרמו ח"ו 3 אבדות בנפש בממוצע!

בסעודיה, לעומת זאת, נפל טיל אחד והרג 28 חיילים אמריקנים ופצע 97!

הקב"ה כבר הראנו את רוב רחמיו וחסדיו, ובטוחים אנו כי גם ללא כל האמצעים הנ"ל שתוארו באריכות – יראנו ה' יתברך נסים ונפלאות.

 

על הפסוק "הבוטח בה' חסד יסובבנהו" מבאר הרבי הצמח צדק (אדמו"ר חב"ד השלישי – בעהמח"ס שו"ת "צמח צדק"), כי על כל מי שבוטח בה' יתברך נשפע מלמעלה "אור מקיף" – אור חסד עליון – אשר מסובב אותו מכל צד ומגן עליו לחלוטין. ומכאן שעל כולנו להתחזק בבטחון בה' יתברך, על מנת להגדיל את ברכות ה' יתברך. כמו כן, בתורת החסידות מבואר על הפסוק "יגיע כפיך כי תאכל אשריך וטוב לך" – שעלינו אמנם להתייגע בדרך הטבע על מנת להשיג את פרנסתנו (ושאר צרכינו הטבעיים), אולם יש להשקיע בכך רק את ה"יגיע כפיך" – רק את כוחות העשייה, ואילו את כוחות הרגש והשכל - הלב והמוח - יש להשקיע בלימוד התורה ובעבודת ה'. זוהי הדרך הנכונה לחיים יהודיים בריאים ומאושרים – ללא דאגות, אלא מתוך בטחון ושמחה, יחד עם תפילה, ויחד עם עשייה גשמית כפי הנחוץ בדרך הטבע, וללא השקעה מיותרת של כוחות הנפש, שצריכים להיות מושקעים בעבודת ה' ובתורתו. וכבר הובטחנו ע"י הרבי כי "ארץ ישראל היא המקום הבטוח ביותר בעולם" (וכל המתבונן במאורעות הסופה הענקית בארצות הברית, וכן באסונות טבע נוספים המתרחשים ברחבי העולם, יכול להבין זאת..), וכי דורנו הוא דור הגאולה העתידה לבוא בקרוב ממש, ועלינו רק להוסיף בלימוד התורה ובקיום המצוות, ביחד עם הבטחון בה' יתברך והתפילה לזירוזה, בקרוב ממש, ובחסד וברחמים.

 

 

מאת: הרב אבישי אפרגון. הכותב הינו ראש ישיבת חב"ד כפר סבא, ושירת בעבר בצה"ל בתפקיד מסווג.

 

-----כל המידע בטור זה מבוסס אך ורק על מקורות גלויים-----

 

Avishayifargon@gmail.com

 

 

התחברות לחברים

 
 
נא להתפלל עבורם


זכות הקוראים והמתפללים לרפואת היולדת חן חווה בת אוסנת מרים והתינוקת אודיה בת חן חווה

לשלום בית בריאות הגוף והנפש
וזרע בר קיימא
של ורדה לאה בת יהודית
ובעלה מורדכי
נחמן אדם בן שרה


לרפואת הנפש
של לירון אביגזר
בן עליזה ודוד 

לרפואת גילה ברקוסה בת פורטונה למשפחת סבן

ולרפואת הודיה בת כרמלה
וניסן בן מרל יניב בן רינה

בת-שבע בת סולטנה לרפואה שלימה בגוף ובנפש

רפאל חיים (חואטי ציון) בן מרגושה לרפואה שלימה בגוף ובנפש


לרפואת שיסל בת אנה ! 
 

שרה בילה בת מרים
לרפואת הנפש והגוף 


לרפואת מעיין בת ענת !


הרב מיכאל בן רחל
לרפואה שלמה

 

גל חיים בן בתייה לרפואה שלמה!

 

אילן אהרון בן סעדה
לרפואה שלמה


נתן נתנאל בן טינה לרפואה שלמה!
 

אסף יוסף בן בתיה לרפואה שלמה ולזיווג הגון

 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
  

 
 

 
מונה: