בס"ד
    12:51:44     28/05/2013     
  
 

 
   
   
   
   
   
   
   
             

 
להיט חדש

 

 

 
   
     
     
     
 

דף הבית >> 1
 

בס"ד.   

                           סקירה בטחונית בהשקפה יהודית

 

מאת: הרב אבישי אפרגון – ראש ישיבת חב"ד כפר סבא.

       (שירת בצה"ל בתפקיד מסווג).


  מתקפת טרור בבולגריה ואירועים דרמטיים בסוריה


במתקפת הטרור אתמול בבורגס שבבולגריה, נרצחו ע"פ העדכונים האחרונים חמישה ישראלים, ונפצעו עשרות. לדברי הרופאים כמעט כל הפצועים נפגעו בצורה לא חמורה, בחסדי שמים, וזאת בהשוואה לפיגועי התאבדות אחרים. חקירת הפיגוע עדיין נמשכת, ולדברי הבולגרים הוא בוצע על ידי מחבל מתאבד שהשתמש ברשיון נהיגה אמריקני מזויף, אם כי עדיין נבדקת גם האפשרות שהפיגוע בוצע באמצעות מזוודת נפץ שהוטמנה בתא המטען.  


זהות המבצעים

רוה"מ נתניהו האשים אתמול במפורש את איראן באחריות לפיגוע והבטיח תגובה ישראלית, והיום אמרו שר הבטחון ברק ושר החוץ ליברמן כי ידוע לישראל שאת הפיגוע ביצעו אנשי חיזבאללה בשיתוף פעולה של אנשי משמרות המהפכה האיראנים.


העובדה שהפיגוע הנורא אירע ביום השנה ה- 18 לפיגוע בשגרירות היהודית בבואנוס איירס (שבוצע אף הוא ע"י חיזבאללה ואיראן), והעובדה שבמהלך השנה האחרונה נחשפו התארגנויות רבות לביצוע פיגועים ע"י חיזבאללה ואיראן אכן מגבירות מאוד את הסבירות לכך שהם האחראים אליו. מבחינה טכנית יתכן שהפיגוע בוצע בפועל ע"י אנשי כח אל-קודס האיראני, המהווה את הזרוע המבצעית הבינ"ל של "משמרות המהפכה" האיראנים, או ע"י אנשי חיזבאללה (שמהווה אף הוא זרוע ביצועית עבור איראן וזוכה לתמיכתה המסיבית בכסף, מודיעין, אמל"ח ואימונים).


נראה כי ארגון החיזבאללה החליט לפעול כנגד ה"בטן הרכה" של ישראל, ולא בפעולות ישירות בתוך שטח ישראל או בגבול לבנון, וזאת גם מתוך שאיפה שלא לחמם את הגבול, ובמיוחד בתקופה זו בה קורס המשטר הסורי, אשר היווה במשך שנים רבות את משענתו הצמודה והחזקה של חיזבאללה. יש לציין כי מאז חיסולו (לפני ארבע וחצי שנים) של מי שכונה רמטכ"ל חיזבאללה עימאד מורנייה שר"י, מנסה חיזבאללה לנקום את מותו.


מבחינתה של איראן פיגוע שכזה מהווה "הדגמת יכולת" עבור ישראל למה שעלול לקרות אם תתקוף אותה  וכן נקמה על הפעילות נגד מדעני הגרעין האיראנים והחבלות הרבות שאירעו במתקני הגרעין והטילים שלה בשנים האחרונות.


מחדל האבטחה

ככלל, ישראל מנהלת מזה שנים מאבק קשה מול ארגוני הטרור הפלשתינים וארגוני הג'יהאד העולמי (אל-קאעידה וכיו"ב) בכל רחבי העולם. זהו מאבק שמצריך השקעות אדירות במודיעין ובפעילות מסכלת, תוך שיתוף פעולה עם מדינות רבות. בשנה האחרונה נחשפו וסוכלו התארגנויות רבות לביצוע פיגועים ע"י חיזבאללה ואיראן – בקפריסין ובקניה בחודש האחרון, וכן בתאילנד, אזרבייג'אן, הודו ועוד. אין ספק שהסיכולים שנחשפו מהווים רק חלק קטן (ואולי אפילו קטן מאוד...) מפעילות עצומה, ובדרך כלל מוצלחת מאוד בסייעתא דשמיא, שמנהלת ישראל בעשרות מדינות, קרובות מאוד ורחוקות מאוד, על מנת לשבש ולסכל כל כוונה לפגוע ביהודים החיים בתחומן או בישראלים המגיעים אליהן.


במאבק שכזה, שיתוף הפעולה של ארגוני הבטחון במדינות השונות הינו הכרחי. במשך שנים רבות פעלו בעולם כולו (מלבד בישראל) בעוצמה נמוכה נגד ארגוני הטרור, אולם מאז פיגועי ה- 11 בספטמבר ניכרת מהפכה של ממש, תקציבים וכוחות רבים מוקדשים למאבק בטרור (בנוסף למלחמה שהוכרזה על בסיסיו באפגניסטן, תימן, סומליה ועוד), וכמעט כל נסיונות הפיגוע של אל-קאעידה סוכלו בחסדי שמים, וכל שדרת הפיקוד שלו (אשר מנתה כ- 30 מפקדים בכירים) חוסלה לחלוטין.


אולם, נראה כי בחלק ממדינות אירופה, ובולגריה ביניהן, לא נעשתה היערכות רצינית להתמודדות עם איומים שכאלו. גורמי בטחון ישראלים אומרים בצורה גלויה כי שדה התעופה, איזור המלונות וכן מערך ההסעות והאוטובוסים היה רחוק מלהיות מאובטח כראוי, וזאת על אף הבקשות הישראליות הרבות בנידון, ונראה כי כעת יצטרכו הבולגרים (ומדינות נוספות בעולם) לערוך בדק בית מקיף בנושא.


תגובת ישראל

על אף הצהרותיו של ראש הממשלה על תגובה בעוצמה וכו', לא נראה כי צפויה בקרוב תגובה (גלויה) משמעותית. רוה"מ ממקד את כל מאמציו בשנים האחרונות לשם בנייתו של מהלך ישראלי ובינ"ל מול איראן, ותגובה צבאית נגד חיזבאללה בלבנון או תקיפה נגד איראן בעת הזאת, אינה עולה בקנה אחד עם שאיפתו לגייס תמיכה בינ"ל רחבה למהלך שכזה. סביר לכן להניח שהתגובה תהיה במישורים החשאיים, ואילו מהלך צבאי עתידי, שיתכן ויצא לפועל נגד מתקני הגרעין, יוצג גם כתגובה לפיגוע.


אירועים דרמטיים בסוריה

אתמול חוסלו בסוריה, במה שנראה כפיגוע התאבדות, שלושה מבכירי הצבא והמשטר – שר ההגנה הנוכחי, גיסו של אסד (שהיה בעבר סגן הרמטכ"ל), וכן מי שהיה בעבר הרמטכ"ל הסורי ושר ההגנה. גם שר הפנים וראש המודיעין הצבאי נפצעו קשה, וככל הנראה גם בכירים נוספים. אין ספק שזוהי מכה עצומה לאסד והדבר יאיץ את התפוררות הצבא ואת קריסת המשטר. יש לזכור כי כל הדמויות הנ"ל היוו את ההנהגה הבכירה והמנוסה ביותר, אשר ניהלה בפועל את כל הלחימה מול המורדים (הן של יחידות הצבא והקומנדו, והן של ארגוני הבטחון ומיליציות ה"שביחה"), ועל כן חיסולם ופציעתם יקשה מאוד על אסד להמשיך ולנהל את הלחימה. זוהי גם מכה מוראלית קשה עבור כוחות הבטחון והמשטר, ולאידך גיסא זהו עידוד גדול עבור המורדים, שכעת יצטרפו אליהם רבים נוספים. כבר כעת מדווח על גל של עריקות ונטישת ציוד רב (הכולל נגמ"שים וטנקים) הן של יחידות באיזור דמשק והן ברחבי סוריה, וזאת בנוסף לעריקות רבות של קצינים בכירים שאירעו לאחרונה.


פיגוע גם במטה דיוויזיה 4

לאחר הפיגוע נשמעה גם סדרת פיצוצים ממטה הפיקוד של דיוויזיה 4.

יש לדעת כי בצבא סוריה ישנן כו"כ דיוויזיות נוספות, אולם דיוויזיה זו, המורכבת ממספר חטיבות חי"ר ושיריון איכותיות, מהווה את אחד מכוחות העלית של המשטר והיא נמצאת תחת פיקודו הישיר של אחיו של נשיא סוריה. יחידה זו, יחד עם דיוויזיית "משמר הנשיאות" וחטיבות הקומנדו הסורי, מהוות להערכתי את משענתו העיקרית של המשטר, והן נמצאות כיום בלחימה קשה ומורכבת מול אלפי מורדים שזרמו לעבר הבירה מכל רחבי סוריה, במה שנראה כמתקפה גדולה שתוכננה היטב על מנת לפגוע בלב לבו של המשטר - המפקדות המרכזיות ומוסדות השלטון והנשיאות בדמשק. סביר להניח שהפיצוצים במטה הדיוויזיה גרמו לפגיעה עכ"פ בחלק משדרת הפיקוד שלה ולשיבוש תפקודה.


התפשטות הקרבות בכל דמשק-שלב חדש בלחימה

בתחילת השבוע דווח על קרבות בפרברי דמשק הדרומיים בלבד, אולם

היום כבר מדווח על קרבות גם במערב ובמזרח דמשק, ברבעים צפוניים של העיר, וכן בשכונת כפר-סוסא וברובע אל-מזה. איזורים אלו נחשבים לאיזורי יוקרה, ברובע אל-מזה המפורסם מתגוררים רבים מבני משפחות של הדיפלומטים השוהים בסוריה, וממוקמות בו מפקדות חשובות, ובשכונת כפר-סוסא היוקרתית חוסל לפני כארבע וחצי שנים עימאד מורניה שר"י. משמעות הדבר היא כי הקרבות התפשטו לכל רחבי דמשק, וגם לאיזורים המהווים את ליבת המשטר, והם מסכנים אותו באופן ממשי. ישנם גם דיווחים על קרבות עזים ב"קרית הממשלה" וכן באיזור ארמון הנשיאות, וכי אסד נמלט לארמונו שבעיר החוף לטקיה, ומשם הוא מנסה להמשיך ולנהל את הלחימה, ברחבי סוריה ובדמשק, של יחידות הצבא שנותרו סרות למרותו.


למעשה המורדים בסוריה נוקטים באותה טקטיקה בה נקטו המורדים בלוב כאשר נוכחו לדעת שקשה להכריע את הצבא הלובי בכל רחבי המדינה, ריכזו את רוב כוחם למאבק על עיר הבירה וכך הכריעו את המערכה כולה. בימים אלו מתרחש גם הקרב המכריע בדמשק שיכריע את גורל המערכה על המדינה כולה.


נשק כימי בסוריה

מאז פרוץ המהומות בסוריה לפני כשנה וחצי היוו הנשק הכימי והטילים שבידיה מקור לדאגה עבור מדינות האזור ובעלות בריתן. למעשה, מהתקשורת הגלויה עולה כי מזה זמן רב נערכות הכנות רבות בירדן (שם נערך תרגיל גדול יחד עם ארה"ב ומדינות רבות נוספות), בטורקיה, וככל הנראה גם בישראל, שנועדו לסכל את האפשרות להפעלת נשק כזה בידי סוריה וכן את אפשרות נפילתו לידי ארגוני הטרור.


פעולות דומות נערכו בהצלחה רבה עם התמוטטות המשטר הלובי, יחידות צבא מיוחדות בשילוב מומחים לנשק לא קונוונציונלי, מארה"ב ומאירופה, נפרסו בזריזות בלוב, והשתלטו על מאגרי הנשק הכימי, מפעלי הייצור, וכן על תשתיות הייצור של הנשק הביולוגי, הכור הגרעיני בטאדג'ורה, ומשגרי הטילים לטווח ארוך שהיו ברשותה של לוב. אין ספק שהכנות לביצוען על פעולות כאלו מתרחשות גם כעת במדינות שונות באזורנו. גם ארה"ב הצהירה שהיא עוקבת מקרוב אחרי הנשק הכימי הסורי, ולהערכתה הנשיא אסד עדיין שולט בנשק זה באופן מלא ואין חשש מיידי מנפילתו לידי טרוריסטים. גם כוחות המורדים, המודעים היטב לרגישותה של הסוגיה, הבטיחו כי בראש מעייניהם סוגיית האבטחה והנטרול של הנשק הכימי (העלול לאיים גם עליהם).


יש לציין כי הנשק הכימי בסוריה מורכב בעיקר על אמצעי השיגור שאינם מצויים בידי ארגוני טרור -  כגון פצצות להטלה ממטוסי קרב וכן ראשי קרב של טילי סקאד – ולכן גם אם יפלו פצצות כימיות לידי ארגון אל-קאעידה או אף ראשי קרב של טילי סקאד כימיים, השימוש שהוא יוכל לעשות בהם יהיה מצומצם ביותר. גם לחיזבאללה אין מטוסי קרב, אולם ע"פ דיווחים שונים יתכן ויש לו מספר מצומצם של טילי סקאד (מולם מציבה ישראל את ה"חץ" ואת "הפטריוט המשופר" וכן מערך גדול ומתוחכם של אמצעי מודיעין ותקיפה מהאוויר).


האיום הצבאי על ישראל

ככלל, וכפי שכבר כתבתי מספר פעמים באתר זה, הסיכוי לפתיחת מהלך צבאי סורי נגד ישראל הינו נמוך משום שהמשטר ממוקד בהבטחת שרידותו האישית, ואין לו שום ענין להסתבך בלחימה מול צה"ל. בנוסף לכך, יכולתו הצבאית הממשית של הצבא הסורי הולכת ופוחתת מדי יום, קווי ושיירות האספקה שלו משובשים ומותקפים מדי יום, ורבות מיחידותיו נפגעו קשה או עסוקות מאוד בלחימה מול כוחות המורדים הפרוסים בכל רחבי סוריה (הרחק מרמת הגולן). במהלך שנה הראשונה למהומות הקפיד אסד שלא לערב בלחימה את יחידות הצבא בחזית רמת הגולן, וזאת על מנת לשמר את יכולת ההרתעה מול ישראל, אולם ראש אמ"ן האלוף אביב כוכבי אמר כי בתקופה האחרונה העביר אסד כוחות רבים מחזית רמת הגולן ללחימה במורדים באזורים אחרים בסוריה.

צעד זה משקף הן את חומרת מצבו של אסד והן את העובדה שהוא השלים עם כך שאין ביכולתו לנקוט בצעד צבאי ממשי מול ישראל.


נכון, אמנם, שחלק מחיל האוויר הסורי עדיין כשיר לפעולה, אולם כפי שכבר כתבתי בעבר זהו חיל אוויר שהוזנח בצורה חמורה בשל בעיות כלכליות– במשך 25 שנים לא רכשה סוריה שום מטוס קרב! – ויכולתו הקרבית נמוכה ביותר. אין ספק שהערנות המודיעינית הישראלית מול סוריה תוגברה מאוד לאחרונה, וכי יחידות חיל האוויר והנ"מ הינן בכוננות מול כל מהלך סורי אפשרי (הגם שסבירותו נמוכה כנ"ל). לעומת חיל האוויר הסורי הרי שחיל האוויר ויחידות הנ"מ (פטריוט, חץ, כיפת ברזל וכו') בישראל נחשבים לאיכותיים ביותר.


טילי סקאד בסוריה

לרשותו של אסד עומד גם מערך שיגור של טילי קרקע-קרקע. מערך זה נמצא מזה שנים תחת פיקוח מודיעיני הדוק של ארה"ב ומדינות נוספות באזור וסביר להניח כי תשומת לב המודיעינית הזו הוגברה לאחרונה, יש להזכיר כי ברשות ישראל מערך מפותח מאוד של סוללות טילי חץ (לפני מספר חודשים נכנסה סוללה נוספת לשימוש והוצבה באזור המרכז), ו"פטריוט משופר" (אשר הוכנסו בו שיפורים רבים מאז "מלחמת המפרץ הראשונה" וכיום הוא בעל יכולת נגד-טילים מצוינת), אשר נותן מענה מצוין לאיום טילי הסקאד. לדבריהם של מפתחי הטיל "חץ", התכנון הוא לשגר 3 טילי חץ מול כל טיל סקאד, ואם שלושתם לא יצליחו ליירטו אזי ישוגרו גם שני טילי פטריוט, הסיכוי שטיל סקאד כלשהו יצליח לעבור את חמשת טילי היירוט הנ"ל הינו קטן ביותר.


חשוב לציין כי גם אמצעי השיגור של הנשק הכימי בסוריה הם בעיקר מטוסי קרב וטילי קרקע-קרקע, ולפיכך העובדות הנ"ל לגבי חולשתו הגדולה של חיל האוויר הסורי, ולגבי יכולת הנ"מ הגבוהה ויכולת יירוט טילי הסקאד, הינם גורמים חשובים ביותר שמקטינים מאוד את יכולתה של סוריה לאיים בנשק זה על ישראל.


הבטחת התורה הקדושה

בתקופה זו של חוסר יציבות על כולנו להתחזק באמונה ובבטחון בה' יתברך, ולהוסיף בלימוד התורה וקיום המצוות, גם כסגולה להגנה עבור כלל ישראל, ומתוך אמונה פשוטה ש"הנה לא ינום ולא יישן שומר ישראל".


אחד מהקוראים היקרים שלח לי מדרש, אשר מפורש בו כי נפילתה של סוריה הינה סימן ברור לגאולת עם ישראל, וברצוני לזכות בו את הרבים, על מנת שנתחזק באמונת הגאולה הקרובה, וכן בהודאה לקב"ה על נסיו וחסדיו בהפלת משטר הרשע הסורי (ראה סנהדרין צ"ד. בסיפור על חזקיה המלך ממנו למדים אנו את חשיבותה הגדולה של הודאה לה' יתברך על הנסים וחסדיו עמנו).

 

מאת: הרב אבישי אפרגון. הכותב הינו ראש ישיבת חב"ד כפר סבא, ושירת בעבר בצה"ל בתפקיד מסווג.

        

            -----כל המידע בטור זה מבוסס אך ורק על מקורות גלויים-----


Avishayifargon@gmail.com

התחברות לחברים

 
 
נא להתפלל עבורם


זכות הקוראים והמתפללים לרפואת היולדת חן חווה בת אוסנת מרים והתינוקת אודיה בת חן חווה

לשלום בית בריאות הגוף והנפש
וזרע בר קיימא
של ורדה לאה בת יהודית
ובעלה מורדכי
נחמן אדם בן שרה


לרפואת הנפש
של לירון אביגזר
בן עליזה ודוד 

לרפואת גילה ברקוסה בת פורטונה למשפחת סבן

ולרפואת הודיה בת כרמלה
וניסן בן מרל יניב בן רינה

בת-שבע בת סולטנה לרפואה שלימה בגוף ובנפש

רפאל חיים (חואטי ציון) בן מרגושה לרפואה שלימה בגוף ובנפש


לרפואת שיסל בת אנה ! 
 

שרה בילה בת מרים
לרפואת הנפש והגוף 


לרפואת מעיין בת ענת !


הרב מיכאל בן רחל
לרפואה שלמה

 

גל חיים בן בתייה לרפואה שלמה!

 

אילן אהרון בן סעדה
לרפואה שלמה


נתן נתנאל בן טינה לרפואה שלמה!
 

אסף יוסף בן בתיה לרפואה שלמה ולזיווג הגון

 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
  

 
 

 
מונה: