בס"ד
    12:51:44     28/05/2013     
  
 

 
   
   
   
   
   
   
   
             

 
להיט חדש

 

 

 
   
     
     
     
 

דף הבית >> .
 

בס"ד.   

                           סקירה בטחונית בהשקפה יהודית

 

מאת: הרב אבישי אפרגון – ראש ישיבת חב"ד כפר סבא.

       (שירת בצה"ל בתפקיד מסווג).

 

 המורדים במתקפה גדולה על שדות התעופה בסוריה

 

לאחר מצור שנמשך כשבועיים, מדווחים גורמי אופוזיציה בסוריה, כי ארגוני המורדים הצליחו לפרוץ בימים האחרונים לתוך שטחו של שדה התעופה הגדול הסמוך לעיר תפתנאז, במחוז אידליב (צפון סוריה). קרבות עזים מתנהלים בתוך בסיס המסוקים החשוב, ומחוצה לו, והתנועה האווירית ממנו כמעט ושותקה. כוחות המורדים עושים שימוש גם בטנקי שלל, תותחים, מרגמות וטילי נ"ט. קרבות קשים נמשכים גם באזור שדה התעופה הבין לאומי בחאלב, וגם הוא נסגר לתעבורה אווירית. המורדים יורים אש נ"מ גם על מטוסים אזרחיים המנסים לנחות בשדה התעופה, בטענה שאלו משמשים להעברת נשק, תחמושת ואספקה, עבור הצבא הסורי.

 

נראה כי בשבועות האחרונים שמו להם המורדים למטרה לפגוע ביתרונו החשוב של הצבא הסורי – חיל האוויר - וזאת לאחר שכבר הצליחו במידה רבה לבלום את מתקפות הקרקע של צבא היבשה, באמצעות שפע של אמצעי נ"ט שהוברחו לסוריה, ושנתפסו שלל בבסיסי הצבא. רובם הגדול של הטנקים בצבא סוריה הינם מדגמים מיושנים, וכמעט כולם נעדרי מיגון חדיש (כמו שריון ריאקטיבי או מרוכב). אין ברשות הצבא הסורי שום מערכת מתקדמת ליירוט אקטיבי של טילי נ"ט ורקטות RPG (כדוגמת מערכת "מעיל רוח" הישראלית), ואף לא שבשי נ"ט חדישים. זוהי הסיבה לכך שבחודשים האחרונים הצבא הסורי ממעט מלנהל מתקפות קרקע גדולות והחל להפציץ מהאוויר את ריכוזי המורדים, ואת הערים והשכונות שנמצאים תחת שליטתם. מתקפת המורדים הגדולה והמתואמת על בסיסי האוויר בצפון ובמרכז המדינה נועדה לפגוע ביכולתו של חיל האוויר הסורי, ולחסום את נתיבי הזרמת הנשק והאספקה מאיראן.

 

בשעות אלו נמשך המצור גם על שני שדות תעופה צבאיים נוספים בצפון המדינה, וגם על שדה התעופה הבינ"ל של דמשק. מצור זה כבר הביא לידי הפסקה כמעט מוחלטת של התעבורה האווירית מכל שדות התעופה הנ"ל.

 

המתקפה על שדות התעופה בצפון סוריה, מצטרפת לשורה של הישגים שרשמו כוחות המורדים בשבועות האחרונים, והיא מבטאת את המשך ההתפוררות של הצבא הסורי, אשר ספג עשרות אלפי אבדות, וכ- 70-80 אלף עריקים ונפקדים. לפחות 1500 טנקים הוצאו מכלל פעולה או נפלו בידי המורדים בלחימה הממושכת, וכ- 90-100 מסוקים ומטוסים הופלו באמצעות אש נ"מ או הושמדו בשדות התעופה שנכבשו. אמנם, הצבא הסורי עדיין לא קרס, והשלד המבצעי שלו – הכולל כ- 12 דיוויזיות לוחמות – עדיין לא התפרק, אולם הוא סובל מאבידות כבידות, עריקות מרובות, קשיי אספקה ותחזוקה, ומורל ירוד.

 

קריסת סוריה-לטובת עם ישראל

קריסתם הצפויה של הצבא והמשטר הסורי הינן לטובת עם ישראל. סוריה מהווה חלק מרכזי ב"ציר הרשע", ונפילתה תהווה מכה אנושה עבורו. 100,000 הרקטות לטווח קצר ובינוני, שעמדו לרשות הצבא הסורי, ושהיו בעבר פרוסות באופן שסיכן את ריכוזי האוכלוסייה בישראל, כמעט ופסקו מלהוות איום, משום שרבות מהיחידות שתפעלו אותן ספגו אבדות כבדות, משגרי רקטות רבים הושמדו בקרבות, ואסד אף הורה לפנות את הרוב הגדול של יחידות הצבא מאזור רמת הגולן, ולהחישן לאזור דמשק, על מנת להציל את משטרו.

 

סוריה הייתה גם צינור האספקה המרכזי עבור החיזבאללה, והסכמי ההגנה שלה עם איראן הכבידו גם על היכולת לפעול נגד מתקני הגרעין של איראן, מחשש למלחמה עם סוריה וחיזבאללה. נפילתה של סוריה תהפוך את איראן לפגיעה הרבה יותר, ותשאיר את חיזבאללה מנותק מאיראן, ללא עורף אסטרטגי, וללא "תעודת הביטוח" הסורית. יש לציין כי גורמי אסלאם קיצוני בקרב כוחות המורדים בסוריה הינם מצומצמים בהיקפם ואינם צפויים (וגם אינם יכולים) להשתלט על השלטון, בשום תרחיש.

 

לקח מרכזי שניתן ללמוד מהאירועים הדרמטיים בסוריה, ובמזה"ת כולו בשנתיים האחרונות, הינו הצורך וההכרח לנהוג בשום שכל ובזהירות מרובה מול "יוזמות השלום" למיניהן, המונחות לפתחנו חדשות לבקרים. נקל לחשוב מה היה קורה לו רמת הגולן הייתה בידיה של סוריה כיום, הקרבות העקובים מדם היו מתנהלים ליד חופי הכנרת, וזרם של פליטים סורים היה מציף את ערינו (כפי שקורה אצל שכנותיה האחרות של סוריה).

 

"למכה מצרים בבכוריהם כי לעולם חסדו" – במיוחד בסוריה

אחד הניסים הגדולים שהרבי מליובאוויטש דבר עליהם בקשר למלחמת המפרץ הראשונה, היה ש"בכורי אומות העולם" (ארה"ב, מעצמות אירופה, מדינות ערב וכו') בעצמם הם שלחמו בצורר העיראקי וריסקו את עוצמתו הצבאית האדירה. הרבי הדגיש שעובדה זו, שאומות העולם הן שנלחמות בשונאי ישראל, הינה למעשה נס גדול הדומה לנס של "למכה מצרים בבכוריהם – כי לעולם חסדו" שהיה ביציאת מצרים. וכמתואר במדרשי חז"ל, שכאשר שמעו בכורי מצרים על כך שמכת בכורות עומדת להתממש, אזי דרשו מהוריהם ומפרעה לשחרר את עם ישראל, על מנת שהבכורות ינצלו. פרעה סירב לבקשתם, והמדרש מספר שבכורי מצרים יצאו למלחמה נגד הצבא המצרי, והחלה מלחמה פנימית גדולה בתוך מצרים עצמה, וזהו הרמז בפסוק – "למכה מצרים" – איך? על ידי -  "בכוריהם". ועל נס נפלא זה, שבו אויבינו נלחמים האחד בשני, עלינו להודות לה' – "כי לעולם חסדו"!

 

מעניין לציין שנס עצום זה של "למכה מצרים בבכוריהם", התרחש גם בכל המהפכות בעולם הערבי בשנתיים האחרונות – כאשר העם עצמו, בסיוע חלקי מהצבא, הוא שהפיל את הרודנים.

 

נס עצום זה מתממש בסוריה בימינו אלה בצורות רבות, וביניהן:

א. מהצבא הסורי ערקו עד היום לפחות 70,000 חיילים (ביניהם קצינים בכירים) אשר רובם הצטרף למורדים, ונלחם בצבא שאליו השתייכו בעבר!  

 

ב. ארגון אל-קאעידה שם לו למטרה להגן על המוסלמים הנטבחים בסוריה, ולהפיל את אסד, ולפיכך הכריזו לאחרונה פעיליו  שהם במלחמה עם ארגון החיזבאללה (התומך באסד), והם מסבים האחד לשני אבדות כבדות בימים אלו ממש, זהו נס נפלא לטובת עם ישראל!

 

ג. במסגרת צבא סוריה ישנה חטיבה פלשתינית, אשר צוידה והוכנה ע"מ להשתתף במלחמה נגד ישראל ח"ו. חטיבה זו תומכת באסד. בתגובה על כך הקימו הפלשתינים במחנות הפליטים – שרובם מתנגדים לאסד - חטיבה פלשתינית אחרת אשר כל יעודה הוא להילחם בחטיבה הפלשתינית התומכת באסד! חטיבת מורדים זו כבר החלה להשתתף בלחימה.

 

ד. ראשי המורדים הכריזו כי לאחר המלחמה יבואו חשבון עם איראן וחיזבאללה – המסייעים באופן ישיר לטבח הנורא שנעשה בהם. כמו כן הם הכריזו כי יפגעו גם הקשרים הנוכחיים עם רוסיה וסין (התומכות באסד).

 

ה. טורקיה, מדינות המפרץ, צרפת, בריטניה ואפילו ארה"ב, מגישות סיוע למורדים באופנים כאלו ואחרים.

 

וראה בזוהר הקדוש בפרשת שמות (דף ט'), באריכות גדולה, שגם בגאולה העתידה לבוא בקרוב בימינו, יעשה הקב"ה לישראל את אותם הנסים שהיו ביציאת מצרים, וכמפורש בספר מיכה (ז', ט"ו) – "כימי צאתך מארץ מצרים אראנו נפלאות".  

 

מלחמת האזרחים הממושכת בסוריה

מלחמת האזרחים והכתישה ההדדית הממושכת בסוריה, אף הן לטובת ישראל, משום שהן יביאו לכך שבסיום הלחימה, יהיה כחה של סוריה חלש בהרבה (בשל הרס אמצעי הלחימה והתשתיות הצבאיות והכלכליות), שיקומה יארך שנים רבות, היא עתידה לסבול מחוסר יציבות פנימית ומלחמות פנימיות רבות, והיא תחדל מלהוות איום צבאי בטווח הנראה לעין (בדומה לעיראק, אשר עשר שנים לאחר נפילת סדאם, עדיין רחוקה מאוד מלהוות כח צבאי בעל משמעות באזור).

 

וראה בזוה"ק (שמות, ז'-י') שלקראת הגאולה האמיתית והשלימה ינקום הקב"ה מאותן אומות שהצירו והעיקו לישראל. וב"אור התורה" להרבי הצמח צדק מבואר (פרשת תבוא) שאותם מאומות העולם שבדרך כלל העיקו לישראל, אינם יכולים להתברר כלל (גם לא לעתיד לבוא) ואיבודם זהו תיקונם, וכך גם לגבי עמלק.

 

ובדרך אפשר אולי יש לומר שזהו גם הביאור לכך שדווקא בשנים האחרונות, כאשר רבות מאומות העולם מתקרבות יותר לערכי שלום ואחדות, וכמעט ואין מלחמות בין מדינות ועמים, מתגבר גם ה"טרור העולמי", ויתכן שזהו דווקא בשל קרבתנו לגאולה, ועל מנת שאותם אנשי רשע יבואו על גמולם הראוי, וכמפורש בתהלים צ"ב: "מזמור שיר ליום השבת [=הרומז על יום שכולו שבת – הגאולה]... ויציצו כל פועלי אוון, להישמדם עדי עד". דהיינו שדווקא לקראת הגאולה "מציצים" ומתגלים אותם פועלי אוון", וזהו רק על מנת שיאבדו וכו' שזהו אופן תיקונם.

 

ע"פ דברי המדרש (שזכו לפרסום נרחב לאחרונה) ישנה חשיבות מיוחדת לנפילת סוריה: "וזה לך האות...כשאתה רואה שנפל נירון מזרחי שבדמשק, נפלה מלכות בני מזרח ואז תצמח הישועה לישראל, ומשיח בן דוד בא, ויעלו לירושלים ויתענגו עליה...האל ברחמיו ישלח לנו הגואל במהרה בימינו אמן".

 

כ"ד טבת – יום ההילולא של האדמו"ר הזקן - בעל התניא והשו"ע, מייסד חב"ד

היום מציינים ברחבי העולם כולו את יום ההילולא ה- 200 לצדיק הקדוש, רבי שניאור זלמן, בעל התניא ומחבר "שולחן ערוך הרב". התוועדויות רבות נערכות באלפי בתי חב"ד ברחבי העולם, בכל הערים בישראל, ובמקומות ישוב רבים – וכל אחד ואחד מוזמן לבוא וליטול בהן חלק, לברך ולהתברך. זהו זמן סגולה מיוחד להוספה בלימוד תורת החסידות, ובמיוחד בספר התניא קדישא – ספר היסוד של תורת החסידות, הכולל בתוכו את כל עקרונותיה ותוכנה בקיצור נמרץ, בבחינת "מועט המחזיק את המרובה".

 

זוהי גם עת רצון, פרטית וכללית, למילוי בקשותינו – ועלינו לעשות את ה"כלי" לשם קבלת ה"אור" (בלשון החסידות והקבלה) – ע"י נתינת צדקה, קריאת תהלים והדלקת נר לע"נ כ"ק אדמו"ר הזקן – בעל התניא, ובמיוחד ע"י הוספה בלימוד תורת החסידות בכלל, וספר התניא בפרט. ישנו גם מסלול לימוד מיוחד בספר התניא, המחלק את הספר לכל ימי השנה, כך שע"י לימוד יומי (בהיקף של בערך כעמוד מדי יום) ניתן לגמור את כל ספר התניא קדישא במשך שנה אחת. הרבי ציין פעמים רבות שמובטחות ללומדי ספר התניא ברכות גדולות בגשמיות וברוחניות, וכ"ד טבת הינו זמן מתאים ביותר לקבלת החלטה טובה בל"נ להתחיל בלימוד יומי של ספר התניא. ניתן להשיג את ספר התניא בכל בתי חב"ד ובחנויות ספרי הקודש. 

 

                  

מאת: הרב אבישי אפרגון. הכותב הינו ראש ישיבת חב"ד כפר סבא, ושירת בעבר בצה"ל בתפקיד מסווג.

        

     -----כל המידע הצבאי בטור זה מבוסס אך ורק על מקורות גלויים-----

 

Avishayifargon@gmail.com                              

 
התחברות לחברים

 
 
נא להתפלל עבורם


זכות הקוראים והמתפללים לרפואת היולדת חן חווה בת אוסנת מרים והתינוקת אודיה בת חן חווה

לשלום בית בריאות הגוף והנפש
וזרע בר קיימא
של ורדה לאה בת יהודית
ובעלה מורדכי
נחמן אדם בן שרה


לרפואת הנפש
של לירון אביגזר
בן עליזה ודוד 

לרפואת גילה ברקוסה בת פורטונה למשפחת סבן

ולרפואת הודיה בת כרמלה
וניסן בן מרל יניב בן רינה

בת-שבע בת סולטנה לרפואה שלימה בגוף ובנפש

רפאל חיים (חואטי ציון) בן מרגושה לרפואה שלימה בגוף ובנפש


לרפואת שיסל בת אנה ! 
 

שרה בילה בת מרים
לרפואת הנפש והגוף 


לרפואת מעיין בת ענת !


הרב מיכאל בן רחל
לרפואה שלמה

 

גל חיים בן בתייה לרפואה שלמה!

 

אילן אהרון בן סעדה
לרפואה שלמה


נתן נתנאל בן טינה לרפואה שלמה!
 

אסף יוסף בן בתיה לרפואה שלמה ולזיווג הגון

 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
  

 
 

 
מונה: